W szpitalu w Rawie Mazowieckiej powstała druga w łódzkiem Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych z kontraktem z NFZ

erawaMiasto
komentarzy

Stopa cukrzycowa, rany pooperacyjne, odleżyny, owrzodzenia i wszelkie trudno gojące się rany można leczyć w otwartej Poradni Leczenia Ran Przewlekłych w SPZOZ Rawie Mazowieckiej. Poradnia mieści się w szpitalu św. Ducha przy ulicy Warszawskiej 14. 

Rawska poradnia to jedna z dwóch takich w województwie łódzkim, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na leczenie tego typu ran, a dla pacjenta oznacza to, że usługa jest bezpłatna.

Do poradni leczenia ran przewlekłych w SPZOZ w Rawie Mazowieckiej mogą zgłosić się pacjenci z takimi dolegliwościami jak:

* stopa cukrzycowa (w tym tzw. stopa Charcota),
* zgorzelinowe ropne zapalenie skóry,
* owrzodzenia (w tym owrzodzenia żylne goleni),
* odleżyny,
* rany goleni na tle niedokrwienia,
* rany powstające z przebiegu przetok przewodu pokarmowego,
* rany pourazowe,
* rany o trudnym do ustalenia pochodzeniu (często o charakterze mieszanym, wynikające ze współistnienia kilku zaburzeń),
* trudno gojące się rany pooperacyjne.

Wizyta w poradni rozpocznie się od dokładnego wywiadu lekarskiego oraz ogólnej oceny stanu zdrowia pacjenta. Dzięki temu specjalista nie tylko może lepiej dopasować terapię i zalecenia do konkretnego przypadku, ale również ustalić potencjalną przyczynę problemów z niegojącymi się ranami.
— Pacjent zgłaszający się do poradni leczenia ran uzyska również pomoc polegającą na oczyszczeniu rany, zahamowaniu infekcji,  jeśli taka się już pojawiła, a także nawilżeniu skóry i przyspieszenia naskórkowania rany przy pomocy odpowiednio dobranych preparatów – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor Szpitala im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.

Proces leczniczy uwzględnia także założenie stosownych opatrunków, dostosowanych do odpowiedniego typu problemu. Osoby trafiające do poradni leczenia ran nie tylko mogą liczyć na kompleksową pomoc na miejscu, ale także dokładny instruktaż, jak powinny samodzielnie pielęgnować ranę, aby uzyskać jak najlepsze efekty leczenia.

Co ważne: w szpitalu znajduje się pełne zaplecze terapeutyczne z zakresu diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej dla tych pacjentów, u których niezbędne będą poszerzone badania.

Gdzie się zgłosić?

* Poradnia mieści się w szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej przy ul. Warszawskiej 14, czynna jest w każdą środę w godzinach 8.00– 15.00. Na konsultacje można umówić się również telefonicznie dzwoniąc na numer 729-059-545.
*
Liczba wizyt, które powinien odbyć pacjent w poradni leczenia ran, jest ustalana indywidualnie i uzależniona od jego stanu zdrowia.

Trudno gojące się rany to problem, który dotyczy wielu osób w Polsce. Szacuje się, że w naszym kraju jest niemal 500 tysięcy pacjentów z ranami przewlekłymi, takimi jak owrzodzenia żylne, odleżyny, zespół stopy cukrzycowej czy owrzodzenia niedokrwienne. Rany te utrzymują się ponad 6-8 tygodni i wymagają specjalistycznego leczenia oraz pielęgnacji. Niektóre z nich mogą być związane z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, miażdżyca czy niewydolność żylna, które upośledzają proces gojenia się ran. Inne mogą być spowodowane przez urazy, zakażenia, niedożywienie czy palenie tytoniu.
— Takie rany są potencjalnym ogniskiem zakażeń, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych oraz do powikłań – dodaje dyrektor Leszczyńska — Ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych uszkodzeń skóry i zgłaszać się do specjalisty w przypadku braku poprawy. Równie ważne jest leczenie chorób przewlekłych, które mogą być przyczyną lub czynnikiem ryzyka powstawania ran trudno gojących się.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz