Wakacyjna, sportowa wystawa w rawskim muzeum. Wśród wybitnych sportowców znajdziecie chociażby rawiankę, Halinę Konopacką

erawaKultura
komentarzy

„Gwiazdy sportu w Niepodległej. Wybitni sportowcy II RP 1918-1939”, to tytuł kolejnej wystawy w Muzeum Ziemi Rawskiej. Tę możecie obejrzeć tylko do końca wakacji.

W ubiegły piątek (5.07) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy nawiązującej do gwiazd sportu z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Obecni mogli poznać wizerunki, a także sukcesy ówczesnych sportowców.
– Jak widzimy, mamy tutaj pełnopostaciowe wizerunki sportowców. Oczywiście cały czas wpisuje się to w pewien proces obchodów stulecia niepodległości. Wprawdzie kulminacyjna data przypada na 11 listopada roku ubiegłego, jednak wielokrotnie podkreślamy, że walczono jeszcze kilka lat. Dlatego również projekt „Niepodległa” został przedłużony do 2022 roku – wyjaśnia Marcin Broniarczyk, dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej.

Wśród wybitnych sportowców znaleźli się m.in.: Halina Konopacka, Wacław Kuchar, Jadwiga Jędrzejowska, Maria Kwaśniewska-Maleszewska, Henryk Chmielewski, Adam Papee, Stanisława Walasiewicz, a także Jadwiga Wajsówna. Świat niejednokrotnie zachwycał się ich determinacją, siłą, a także sukcesami.
– Wystawa przedstawia, myślę, najwybitniejszych sportowców tego okresu. Było ich oczywiście o wiele więcej, to selekcja postaci, które wyróżniły się na arenie polskiej oraz międzynarodowej wieloma rzeczami. Dwie ważne postaci, na które chciałbym zwrócić uwagę, to Halina Konopacka – rawianka, która zdobyła pierwszy złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie. Dodatkowo, jako jedna z pierwszych kobiet mająca prawo jazdy, była kierowcą ciężarówki, która wywoziła polskie złoto przez Rumunię do Francji. Drugą kobietą jest Maria Kwaśniewska-Maleszewska, która zdobyła brązowy medal w rzucie oszczepem w Berlinie w 1936 roku. Kiedy odbierała medal z rąk Adolfa Hitlera, ten wówczas powiedział jej „szczęśliwie wygrała mała polka”. Ona rozumiejąc język, dogadała mu ostro „Pan też nie jest wysokiego wzrostu” – opowiada Piotr Walewski, przedstawiciel Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Warto dodać, iż wspomniana wyżej Maria Kwaśniewska-Maleszewska gościła w Rawie Mazowieckiej 20 lat temu. Okazją do odwiedzin było otwarcie Hali Sportowej Millenium.

Otwarta ekspozycja została wypożyczona w ramach współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a dla zwiedzających będzie dostępna do końca sierpnia. Zapraszamy. 

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz