Więcej zakażeń, mniej hospitalizacji. Piąta fala pandemii w Rawie

erawaPowiat
fot. naukawpolsce.pap.pl
komentarzy

W ostatnim tygodniu stycznia znacznie wzrosła liczba osób zgłaszających się na wymazowe, genetyczne testy RT-PCR do punktu pobrań przy szpitalu im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. Pacjentów jest nawet dwa razy więcej niż na początku roku. Dziennie punkt obsługuje nawet 130 chorych.

Zwiększona liczba testów nie oznacza większego obłożenia w szpitalu. W Rawie – podobnie jak w innych oddziałach zakaźnych województwa łódzkiego – nie rośnie liczba hospitalizacji.
Najczęściej pacjenci zgłaszają się z objawami typowymi dla covid-19, grypy i przeziębienia: gorączką, kaszlem, katarem, bólem mięśni i głowy.
– Widzieliśmy wyraźnie, jak dosłownie z dnia na dzień przybywało pacjentów zgłaszających się do nas na testy – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor SZZOZ w Rawie Mazowieckiej. – Kiedy ich liczba przekroczyła osiemdziesięciu dziennie zdecydowaliśmy o wydłużeniu pracy punktu pobrań o półtorej godziny. Nie wiemy na ile za ten stan rzeczy odpowiada mutacja omikron koronawirusa, bo te dane mają stacje sanitarno-epidemiologiczne, ale podejrzewamy, że wzrost liczby testów jest związany z tym, że dotarła ona jednak do Polski, co potwierdzają dane z Ministerstwa Zdrowia.

Pocieszające jest to, że zdecydowana większość z osób, u których na podstawie testu PCR stwierdza się zakażenie koronawirusem, nie cierpi na ciężki przebieg covid-19. Leczą się w domu, w izolacji, są pod opieką lekarzy z własnych POZ. Potwierdza to także utrzymująca się od tygodni, stała liczba hospitalizowanych z powodu covid-19 na oddziale zakaźnym szpitala im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. Obecnie leczy się tam 15. osób, oddział może przyjąć drugie tyle.
– Podobne stany pacjentów ma zdecydowana większość oddziałów zakaźnych w województwie, o czym dyrektorzy poszczególnych szpitali informowali podczas ostatniego spotkania z wojewodą Tobiaszem Bocheńskim, poświęconemu obecnej sytuacji w pandemii – dodaje dyrektor Małgorzata Leszczyńska. – W żadnym wypadku nie oznacza to, że można lekceważyć wirusa. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby wciąż stosowali środki ochrony oraz korzystali z bezpłatnych szczepionek przeciw covid-19. To najlepsza gwarancja łagodnego przebiegu choroby – dodaje dyrektor Leszczyńska. 
Źródło: Szpital Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz