Wielkie otwarcie Ogrodu Dialogu. W ten weekend zapraszamy do Rawy Mazowieckiej

erawaKultura
komentarzy

Ważne wydarzenie w rawskiej parafii. W mieście powstało miejsce obok, którego nie można przejść obojętnie. 

Już w ten weekend (10.09-11.09) zapraszamy na uroczystość dziękczynną z okazji zakończenia prac przy realizacji zadania pt.: Ogród Dialogu w ramach projektu „Szlakiem dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka” oraz otwarcia i poświęcenia Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego upamiętniającej obóz jeniecki dla żołnierzy września. 

Przedstawiamy program wydarzenia:

Sobota:

17:50 – Powitanie gości (w kościele pw Niepokalanego Poczęcia NMP)

18:00 – Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Andrzeja Franciszka Dziuby

19:15- Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

20:00 – Przejście na teren pobliskiego Ogrodu Dialogu

20:15 – Wystąpienia oficjalne. 

20:45 – Otwarcie Ogrodu i poświęcenie kapliczek Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego i Kręgu Pokoju.

(w oczekiwaniu na Drogę czas na zwiedzanie Ogrodu i muzeum oraz krypt)

22:00  Droga Krzyżowa Narodu Polskiego

Niedziela:

11:30 – Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Wojciecha Osiala i poświęcenie Groty z Lourdes oraz Kapliczki Matki Bożej Fatimskiej.

14:30 – Piknik parafialny (do 17:00)

20:00 –  Procesja Światła z modlitwą o pokój

Poniedziałek (13.09) 

19:00 –  Nabożeństwo fatimskie (Msza św., Procesja z figurą Matki Bożej i modlitwa o pokój). 

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Kilka słów o Ogrodzie Dialogu

W sąsiedztwie zrewitalizowanego w latach 2016-2019, XVII wiecznego kompleksu parafialnych obiektów barokowych znajduje się ogród (a może lepiej: teren zielony?). Był on wcześniej niezagospodarowany. Obecnie na jego terenie powstał Ogród Dialogu, który jest owocem prac przeprowadzonych od lutego do sierpnia 2022 r. w ramach wspólnego projektu Gminy Rawa Mazowiecka i Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP pt.:  „Szlakiem dziedzictwa Gminy Rawa Mazowiecka”, dofinasowanego środkami unijnymi otrzymanymi z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Jednym z głównych jego elementów jest „Droga Krzyżowa Narodu Polskiego” składająca się z 15 kapliczek wykonanych z piaskowca oraz „Krzyża Polski”. Upamiętniają one w tym miejscu męczeństwo Polaków w czasie II wojny światowej. Bowiem na tym terenie parafialnym w 1939 r. Niemcy utworzyli obóz jeniecki dla ok. 15 tyś „żołnierzy września” walczących w bitwie nad Bzurą.

Każdej z kapliczek patronują samorządy miejsc, w których ta bitwa się toczyła. Pomnik upamiętnia także ówczesnego rawskiego proboszcza ks. Wacława Zienkowskiego oraz grupę parafian, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc uwięzionym.

Drugim ważnym elementem „Ogrodu Dialogu” jest tzw. „Krąg Pokoju”, czyli miejsce duchowego wołania o pokój. Inspiracją dla niego był kamienny różaniec przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Każdy z 59 kamieni tego Kręgu jest symbolem konkretnego kraju, a siedem większych – symbolami kontynentów, które są złączone metalowymi krzyżami.

Kamienie kręgu są połączone kutym łańcuchem symbolizującym cały świat złączony razem w duchowym dialogu dla budowania pokoju i wzajemnego zrozumienia oraz szacunku. Przed każdym z kamieni są umieszczone tablice z napisem w różnych językach o treści: „Módlmy się o pokój”. Jest to kontynuacja wezwania jakie znajduje się przed wejściem do Ogrodu, a które związane jest z duchowym przesłaniem Zjednoczonej Europy, jak podkreślał św. Jan Paweł II „opiera się na duchowych filarach”, które w ogrodzie są obecne m.in. poprzez wybudowaną „Grotę z Lourdes” oraz kapliczkę Matki Bożej Fatimskiej.

„Ogród Dialogu” jest miejscem gdzie będzie propagowana ekologia oraz tradycje: patriotyczne, religijne i ludowe związane z regionem. Służyć temu będzie powstały budynek wystawienniczo-magazynowy i grillowy, plac zabaw oraz scena. W ogrodzie jest dużo zieleni i woda dające doskonałą okazję do rekreacji i spotkania z innymi ludźmi. Niecodziennym elementem są ławki multimedialne, dzięki którym poznamy historię, wysłuchamy modlitw oraz refleksyjnej muzyki.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz