Wnioski samorządów to nie budowa. Przystanku kolejowego na CMK pod Białą Rawską póki co nie będzie

erawaPowiat
komentarzy

Coraz głośniej mówi się o powstaniu stacji pasażerskiej w powiecie rawskim. Niestety medialny szum nie idzie w parze z decyzjami. Za brakiem przystanku póki co przemawia chociażby brak prognozy ruchu i propozycji systemu dowozu podróżnych. 

Pomysł powstania przystanku kolejowego w pobliżu Białej Rawskiej wydawał się być naprawdę interesującym rozwiązaniem wzmacniającym komunikację w powiecie rawskim. Niestety same chęci nie wystarczą. Jak czytamy w informacji przedstawionej przez rynek-kolejowy.pl – w najbliższym czasie powstanie 18 nowych przystanków, ale nie na Centralnej Magistrali Kolejowej.

– Otrzymaliśmy stanowisko gmin Sadkowice i Cielądz w sprawie budowy przystanku kolejowego na CMK w sąsiedztwie Białej Rawskiej – potwierdza Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – Obecnie nie planujemy budowy takiego przystanku – stwierdza przy tym jednoznacznie nasz rozmówca. Argumentuje on, że takie przedsięwzięcia muszą być poprzedzone badaniem potrzeb i możliwości ich spełnienia, a takich analiz brakuje.

Zdaniem przedstawiciela PKP PLK konieczne byłoby w pierwszej kolejności wykonanie prognozy ruchu pasażerskiego czy analiz dotyczących możliwości utworzenia systemu dowozu podróżnych do i ze stacji. Na razie nie ma też jasności co do zainteresowania przewoźników zatrzymywaniem się w Białej Rawskiej. Nie wiadomo również, jak finansowana miałaby być potencjalna inwestycja, więc opracowania wstępne musiałyby poruszać także te kwestie.
(…)
Rafał Wilgusiak zapewnia przy tym, że PKP PLK, realizując Krajowy Program Kolejowy, dba o rozwój sieci przystankowej, i w grudniu 2019 r. otworzyła 18 nowych przystanków w różnych częściach kraju. – Nowe obiekty zostały udostępnione m.in. na Podlasiu (np. Orzechowicze), Dolnym Śląsku (np. Lubin Stadion), Lubelszczyźnie (Lublin Zachodni), Oposzczyźnie (Nysa Zachodnia) czy Warmii (Olsztyn-Śródmieście) – wylicza. Zarządca infrastruktury chwali się też licznymi remontami infrastruktury pasażerskiej towarzyszącymi modernizacjom poszczególnych linii.

Bacznie będziemy przyglądać się temu tematowi i na bieżąco informować Was o wszelkich zmianach. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz