Woda nadaje się do kąpieli. Sanepid przeprowadził badania próbki pobranej z kąpieliska w Zalewie Tatar

erawaMiasto
komentarzy

Remont jazu piętrzącego wodę na rawskim zalewie dobiega końca. I choć inwestycja nie została jeszcze ostatecznie oddana, już teraz można rozpocząć sezon na kąpielisku. 

Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej czujnie obserwują działania przeprowadzane na terenie Zalewu Tatar i z niepokojem przyglądają się napuszczaniu wody do zbiornika. Wystająca ponad poziomem wody roślinność niesie obawy przed jakością wody i możliwością rekreacji w samym zbiorniku. 
– To, że remont był potrzebny to jedno, ale to, że woda napuszczana jest do zalewu, w którym rośnie tak wysoka trawa jest niedopuszczalne. Przecież zaraz skoczy temperatura i wszystko nam zakwitnie. Takie będą wakacje, że wcale z wody się nie skorzysta. Do Białej pojedziemy – mówi jeden z mieszkańców, który z powątpiewaniem przygląda się wzrastającemu poziomowi wody w zalewie. 

Zarządca obiektu jednak uspokaja. Nic takiego nam nie grozi. Zbiornik w miarę możliwości był wysprzątany. 
– Oczywiście, że próbowaliśmy zbiornik wykosić. Wjechał ciągnik, jednak gdy zaczął się topić, zapadać, musieliśmy zrezygnować. Jednak nie ma obaw. To jest roślinność wodno-bagienna, z którą natura sobie sama poradzi. Większym problemem były śmieci. Wywieźliśmy 9 kontenerów odpadów i podobnie jak w przypadku roślinności, wyciągnęliśmy to, co udało nam się sięgnąć. Kolejne worki butelek i puszek wyciągamy teraz, gdy wzrasta poziom wody, a odpady zaczynają się unosić – tłumaczy dyrektor OSiRu Tadeusz Kotusiński. 

Również badania laboratoryjne przeprowadzone w minioną środę (3.07) przez pracowników Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej są zadowalające. W oficjalnym komunikacie czytamy:
Na podstawie sprawozdania z badań laboratoryjnych próbki wody pobranej z Kąpieliska „TATAR”  3 lipca 2019 r. w ramach tzw. kontroli urzędowej oraz oceny wizualnej jakości wody przeprowadzonej przez pracownika PSSE  w dniu 3 lipca 2019 r. pod względem ocenianych parametrów nie zostały naruszone wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17.01.2019r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz.U. z 2019 r. poz. 255) stwierdza się, że: Woda w Kąpielisku „TATAR” nadaje się do kąpieli.

Kąpielisko także wydaje się być przygotowane. I choć na plaży nie wywieszono jeszcze białej flagi, wystarczy, że będzie lepsza pogoda, a pojawią się ratownicy i sprzęt rekreacyjny. Wiemy, że optymistów i pesymistów wypowiadających swoje opinie odnośnie rawskiego zalewu nie brakuje, wydaje się jednak, że z samej wody już można korzystać. 
– Zawsze można więcej. Też chcielibyśmy odnowić wszystkie pomosty, kładki, jednak ograniczają nas pieniądze. Robimy tyle, na ile nas stać. Kolejne zmiany przy zalewie na pewno będą nas czekać podczas łączenia zbiorników. Właśnie przygotowujemy dokumentację do tego przedsięwzięcia – mówi Dyrektor Kotusiński. 

My również będziemy kontrolować stan wody w Zalewie Tatar. O jakichkolwiek zmianach będziemy Was informować. Póki co, zgodnie z wynikami lipcowych badań sanepidu, zarówno w Rawie, jak i Białej Rawskiej woda w kąpieliskach nadaje się do kąpieli. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz