Wścieklizna w sąsiednim województwie. W powiecie rawskim przewidziane szczepienia

erawaMagazyn
fot. sxc.hu
komentarzy
Uwaga! Stwierdzono wściekliznę u wolno żyjących lisów na terenie województwa mazowieckiego (powiaty: otwocki, radomski, garwoliński, warszawski) oraz u kota w powiecie radomskim.
 
Wspomniana choroba jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy.

SZCZEPIĄC ZWIERZĘTA CHRONISZ WŁASNE ZDROWIE
W celu zabezpieczenia przed chorobą zwierzęta domowe powinny być szczepione. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, podlegają psy powyżej 3 miesiąca życia. Na obszarach występowania wścieklizny zalecane są również szczepienia kotów.

W okresie 13-22 września i w listopadzie 2021r. zaplanowano akcję szczepień przeciwko wściekliźnie dla lisów wolno żyjących na terenie m.in. powiatu rawskiego. Lek występuje w kostkach rozłożonych w lasach. Należy bezwzględnie unikać kontaktu ze szczepionką przeznaczoną dla lisów oraz uniemożliwić taki kontakt zwierzętom domowym. 
Źródło: PSS-E w Rawie Mazowieckiej

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz