Zabytkowa fisharmonia trafiła do kościelnego muzeum. Instrument pochodzi z końca XIX wieku

erawaKultura
komentarzy

Kolejny skarb w murach parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. Fisharmonia wzbogaciła zbiory muzeum, które powstało w ramach zakończonego rok temu wielkiego projektu unijnego rewitalizacji obiektów zabytkowych parafii.

Wraz z końcem lipca, po gruntownych pracach konserwatorskich, do Rawy powrócił zabytkowy instrument. Stał się on nie tylko kolejnym eksponatem do oglądania, ale też do grania. Schiedmayer Pianoforte pochodzi z końca XIX w. i został wyprodukowany w Stuttgarcie z numerem 17154. Aktualnie jest chyba jedynym w kraju. Jedną z ciekawostek jest fakt, że klawiatura została wykonana z kości wołowych. Na załączonych zdjęciach można porównać stan sprzed remontu z obecnym. 

Czym jest fisharmonia?

To instrument muzyczny z grupy dętych klawiszowych ze stroikami przelotowymi wynaleziony na początku XIX wieku. Grający na fisharmonii przy użyciu nóg napełnia powietrzem miechy (zbiornik na powietrze), z których przemieszcza się ono do wiatrownicy (miejsce rozdzielenia powietrza do poszczególnych stroików). Naciskając klawisze otwierane są klapy (zawory), w ten sposób powietrze wydobywające się z wiatrownicy wprawia w drgania stroiki tworząc dźwięk.

Fisharmonia J&P Schiedmayer została wyprodukowana w południowych Niemczech w Stuttgarcie w firmie braci Juliusa i Paula Schiedmayerów.

Parafia przypomina, ze względu na pandemię, muzeum jest dostępne w sposób ograniczony – po wcześniejszym umówieniu telefonicznym i przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa sanitarnego.

Previous Image
Next Image

info heading

info contentŹródło: Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz