Zakaz wychodzenia z domu bez konieczności. Nowe zalecenia rządu

erawaMiasto
fot. Kancelaria Premiera
komentarzy

Premier Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję prasową i przedstawił kolejne działania mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. 

Przed chwilą Mateusz Morawiecki poinformował o konieczności wprowadzenia zmian. Konferencję zaczął słowami:
– Za nami kolejny tydzień obostrzeń. Dla wielu z nas to bardzo ciężki tydzień, dla niektórych może najcięższy w życiu. Ale będziemy przedstawiać kolejne obostrzenia, które są niezbędne, aby nie dopuścić do sytuacji jakie widzimy w Hiszpanii czy Francji – mówił premier. 

Po przedstawieniu obecnej sytuacji w kraju, Mateusz Morawiecki ogłosił, że w trosce, głównie o seniorów, wprowadzone zostaną nowe restrykcje dla obywateli:
* ograniczenia w przemieszczaniu się bez wyraźnej konieczności takiej jak wyjście po żywność, leki, czy do pracy. Ma to ograniczyć spacery po parkach, skwerach czy innych miejscach rekreacji. Zakaz nie dotyczy pomocy najbliższym. Poruszać się można maksymalnie w dwie osoby (nie dotyczy rodzin)
* ograniczone będą zgromadzenia najprawdopodobniej do 7 osób
* w komunikacji publicznej mają być oznaczone miejsca do podróżowania (co drugi rząd)

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Obostrzenia co do zakazu przemieszczania nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Rozporządzenie wejdzie w życie od dziś (24 marca) marca, póki co do 11 kwietnia.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że po świętach Wielkanocnych wszystko ma wrócić do normy, dlatego matury i wybory prezydenckie nie są zagrożone.
Całą konferencję zobaczycie tutaj. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz