Zamiast budowy bloku socjalnego wykup mieszkań w budynku ratusza. Rawscy radni zrobili przesunięcia w budżecie…

erawaMiasto
komentarzy

Burmistrz Rawy Mazowieckiej może negocjować wykupienie prywatnych mieszkań znajdujących się nad pomieszczeniami Urzędu Miasta w budynku przy placu Piłsudskiego 4. Przyzwolenie to otrzymał od radnych na wczorajszej (31.08) sesji. Szacunkowy koszt nabycia wszystkich lokali wyniesie około 1 mln 570 tys. zł.  

Samorządowcy chcą wykupić dziesięć lokali mieszkalnych, które znajdują się na piętrze budynku Urzędu Miasta. W sumie pozwoliłoby to uzyskać 600 m2 dodatkowej przestrzeni z możliwością wykorzystania jej na działalność ratusza. Włodarze mówili o tym zamiarze w kwietniu bieżącego roku, tłumacząc, że nabycie tych mieszkań pozwoliłoby zaplanować remont oraz zlikwidować problem braku miejsca dla pracowników (więcej pisaliśmy tutaj). Jednak zanim radni dali burmistrzowi mandat zaufania w kwestii negocjacji z właścicielami, podczas sesji odbyła się długa dyskusja. Nie wszystkim pomysł zakupu wydawał się być właściwy.
– Moim zdaniem przedsięwzięcie jest nieprzygotowane. Nie wiemy ile zapłacimy, ile wydamy na przebudowę, na dostosowanie do warunków, bo przecież to będzie obiekt użyteczności publicznej (…) W tej sytuacji, żeby zabezpieczyć możliwości lokalowe i godne warunki pracy w urzędzie, jest rozbudowa istniejącego ratusza. Posiadamy działkę, która nadaje się pod to, na pewno będzie taniej niż przebudowa razem z wykupem – starał się przekonać o swojej racji radny Piotr Irla.

Nie wszyscy jednak do tego pomysłu podchodzili tak sceptycznie. Radni prezentowali zupełnie odmienne postrzeganie sprawy, nie zawsze stawiając czynnik ekonomiczny na pierwszym miejscu.
– Wyprowadzić stamtąd urzędników, wybudujemy nowy budynek. I co się stanie? W centrum miasta będzie stała rudera. A jak to się ma do naszej wizji rewitalizacji? Rewitalizujemy stare ulice, chałupy itd. To może lepiej przenieść centrum miasta gdzieś dalej, a to zostawić samo sobie – mówił radny Rafał Miszczak.

Ratusz chce poddać obiekt modernizacji w ramach rewitalizacji centrum miasta. Na uzyskanej przestrzeni miałyby powstać dodatkowe biura dla urzędników, ale także lokale dla organizacji pozarządowych czy organizacji. Podczas sesji Rady Miasta dokonano przesunięcia w tegorocznym budżecie Rawy kwoty 1 mln 7 tys. zł, które początkowo przeznaczone były na budowę bloku socjalnego, a teraz mają posłużyć do wykupienia mieszkań w budynku przy pl. Piłsudskiego 4.
– Zmniejsza się kwotę o milion złotych wysokość planowanych wydatków na zadanie dotyczące budowy bloku mieszkalnego socjalnego, kwotę miliona złotych przenosi się na zakup części lokali mieszkalnych w budynku wspólnoty przy pl. Piłsudskiego 4. Trochę brzydko brzmi, że przekazujemy pieniądze z budowy budynku socjalnego na budowę budynku, przepraszam, że tak powiem, dla urzędników – stwierdzał radny Michał Glicner.

Ostatecznie burmistrz Dariusz Misztal otrzymał niejednogłośne poparcie radnych, dzięki czemu może rozpocząć negocjacje z właścicielami wspominanych mieszkań.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz