Zatrucie czadem w Białej Rawskiej. Dwie osoby trafiły do szpitala

erawaBiała Rawska, Powiat
fot. OSP KSRG Biała Rawska
komentarzy

Policjanci wyjaśniają okoliczności zatrucia czadem, do którego doszło w Białej Rawskiej. Zdarzenie postawiło na nogi wszystkie służby ratunkowe. 

Akcja ratunkowa miała miejsce wczoraj (13.03) po godzinie 9:00. To właśnie wtedy policjanci otrzymali informację, że syn nie mogąc skontaktować się ze swoją matką mieszkającą w Białej Rawskiej postanowił do niej pojechać. Przez okno zobaczył leżącą na podłodze kobietę.

Po wejściu do domu okazało się, że 74-latka i mieszkający z nią 43-letni syn najprawdopodobniej zatruli się tlenkiem węgla. Oboje zostali przetransportowani do szpitali.

W akcji udział wzięła policja, dwa zastępy z JRG PSP Rawa Mazowiecka, OSP KSRG Biała Rawska, pogotowie, a także LPR.
– Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Apelujemy o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czad – tlenek węgla to „cichy zabójca”, nie widać go, nie czuć, a niewielka jego dawka może doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet do śmierci – mówi mł. asp. Agata Krawczyk z KPP Rawa Mazowiecka. 

Aby zapewnić sobie i domownikom bezpieczeństwo należy:

-systematycznie sprawdzać przewody kominowe i kratki wentylacyjne,

-systematycznie czyścić kratki wentylacyjne (usuwać kurz),

-sprawdzać ciąg powietrza (można samodzielnie: przyłożyć kartkę papieru, jeżeli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywierać do otworu),

-upewnić się czy w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg i wentylacja zwłaszcza, gdy w mieszkaniu były wymieniane okna,

-dokonywać sprawdzenia technicznego urządzeń grzewczych,

-korzystać z urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta,

-przy instalacji urządzeń grzewczych korzystać z usług fachowców,

-często wietrzyć pomieszczenia, które wyposażone są w piecyki gazowe. 

Pamiętajmy, że ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Dzięki takiemu czujnikowi zmniejsza się ryzyko zaczadzenia, pozwala on także na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Źródło: KPP Rawa Mazowiecka.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz