Zbadaj bezpłatnie krew swojemu dziecku. Sprawdź gdzie zrobisz to w Rawie Mazowieckiej

erawaPowiat
fot. pixabay
komentarzy

Już blisko pół tysiąca dzieci zostało przebadanych.  Maluchom wykonano bezpłatnie badania morfologii krwi, bardzo ważne w diagnostyce chorób hematologicznych. Akcja wciąż trwa.

Wszystko to w ramach wspólnej akcji profilaktycznej Szpitala im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej oraz firmy Sysmex – producenta i dostawcy odczynników i analizatorów laboratoryjnych do badań hematologicznych.
– Choroby hematologiczne zwykle rozwijają się w sposób bezobjawowy, dlatego profilaktyka odgrywa ogromną rolę w ich leczeniu – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor Szpitala im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej. – Do tego badania pobiera się krew włośniczkową z opuszki palca lub krew żylną z dołu łokciowego – w zależności od wieku dziecka.

Choroby hematologiczne to m.in. zaburzenia układu czerwonokrwinkowego, czyli tzw. niedokrwistość, choroby układu białokrwinkowego czy zaburzenia krzepliwości krwi (tzw. skazy krwotoczne). Akcja jest skierowana do dzieci i młodzieży w wieku 1 – 18 lat z powiatów: rawskiego, skierniewickiego, tomaszowskiego, brzezińskiego, opoczyńskiego i zaplanowano ją do końca 2022 roku, przy czym może skończyć się wcześniej, jeśli wyczerpią się odczynniki przeznaczone na badania w ramach tej akcji.

Gdzie wykonywane jest badanie?
W puntach pobrań w Rawie Mazowieckiej:
1. Ul. Warszawska 14 (Szpital Św. Ducha) w godz. 7.00 – 11.00 codziennie (wiek od 1 do 18 lat)
2. ul. Niepodległości 8 (Przychodnia POZ) w godz. 7.00 – 11.00 od poniedziałku do piątku (wiek od 6 do 18 lat).

Żeby zapisać się na badanie wystarczy zadzwonić na telefon kontaktowy 729 059 005. Dzieci i młodzież powinny stawiać się na badanie koniecznie pod opieką rodzica lub innego opiekuna prawnego – jest to bezwzględnym wymogiem do wykonania badania w ramach akcji profilaktycznej. Wyniki badań dostępne są on-line już tego samego dnia, ale wyniki badania morfologii krwi obwodowej można odebrać jeszcze szybciej nawet za 15 – 20 minut od pobrania.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz