Zmarł biskup senior Alojzy Orszulik. Kuria Diecezjalna Łowicka poinformowała o przebiegu uroczystości pogrzebowych

erawaMagazyn
diecezja.lowicz.pl
komentarzy

Biskup senior Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, kawaler Orderu Orła Białego odszedł w wieku 90 lat. Podajemy program uroczystości pogrzebowych.

Kuria Diecezjalna Łowicka na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformowała o przebiegu uroczystości pogrzebowych zmarłego w miniony czwartek (21.02) biskupa seniora Alojzego Orszulika. Rozpoczną się one w 28.02 o godzinie 18:00. Wtedy to do bazyliki katedralnej w Łowiczu zostanie wprowadzona trumna z ciałem bp. Orszulika, a następnie rozpocznie się msza święta. Po Eucharystii będzie czas na indywidualną modlitwę w intencji zmarłego, która zakończy się o godzinie 21:00 Apelem Jasnogórskim.

Natomiast w piątek (1.03) o godzinie 10:00 odbędzie się modlitwa brewiarzowa przy trumnie zmarłego, a w południe rozpocznie się msza święta pogrzebowa. Pierwszy biskup łowicki spocznie w krypcie łowickiej katedry. W podziemiach świątyni nazywanej Wawelem Mazowsza spoczęło dotychczas 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski.

Alojzy Orszulik przyszedł na świat 21 czerwca 1928 roku w Baranowicach na Śląsku w rodzinie rolniczej. W wieku 20 lat rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Chełmie. Odbył nowicjat w Ząbkowicach Śląskich i studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. W 1957 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Później kontynuował studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie uzyskał magisterium i licencjat prawa kanonicznego, który wykładał w latach 1951-89 w ołtarzewskim seminarium.

Od 1962 roku pracował w Sekretariacie Episkopatu Polski. Był m.in. kierownikiem Biura Prasowego Episkopatu Polski, Konsultorem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, a także sekretarzem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL. Uczestniczył w przygotowaniach pielgrzymek papieskich do Polski. W Konferencji Episkopatu Polski był wiceprzewodniczącym Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu oraz członkiem Komisji ds. Wydawnictw Kościelnych.

Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W latach 1989-94 pełnił funkcję zastępcy sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

8 września 1989 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Trzy miesiące później otrzymał sakrę biskupią z rąk prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego i biskupa Jana Mazura. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Christo in aliis servire” (Służyć Chrystusowi w drugich).

25 marca 1992 roku stanął na czele nowo erygowanej diecezji łowickiej, organizując wszystkie jej struktury. Powołał Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, Caritas, Kolegium Teologiczne Diecezji Łowickiej, Radio Victoria, Dom Kapłana Seniora oraz Sąd Biskupi. Rozpoczął organizację Ośrodka Młodzieżowego przy parafii na łowickiej Korabce, gdzie następnie utworzono parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z jego inicjatywy w sierpniu 1996 roku zorganizowano pierwszą Łowicką Pieszą Pielgrzymkę Młodzieżową na Jasną Górę.

Przygotował pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Łowicza, która odbyła się 14 czerwca 1999 roku. Podczas wizyty Ojciec Święty gościł w łowickiej katedrze, podnosząc ją do godności bazyliki mniejszej. 22 maja 2004 roku biskup ordynariusz Alojzy Orszulik przeszedł na emeryturę. Na czele diecezji łowickiej zastąpił go bp Andrzej Franciszek Dziuba.

Za swoją działalność został odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Otrzymał też komandorię Missio Reconciliationis i Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2008.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz