Zuzanna, Wiktoria, Lena, Jakub, Adam i Szymon – takie imiona najczęściej nadawano dzieciom w Rawie Mazowieckiej. Na eRawa.pl sprawdzamy tegoroczne statystyki Urzędu Stanu Cywilnego…

erawaMiasto
komentarzy

354 akty urodzenia i 325 zaświadczeń o zgonie – tak wyglądają kluczowe statystyki mówiące o pracy urzędników w rawskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Te dane bezpośrednio przekładają się na prosty demograficzny obraz naszego społeczeństwa. Jak co roku wśród informacji przedstawionych przez USC pojawia się także sporo ciekawostek, między innymi tych dotyczących popularnych imion nadawanych dzieciom w ciągu ostatnich 365 dni.

Statystyki, szczególnie jeśli chodzi o liczbę urodzin, nie napawają jednak optymizmem. W 2013 roku w rawskim szpitalu urodziło się dokładnie 354 dzieci, to o setkę mniej niż w roku 2012. Liczba ta tylko delikatnie przekroczyła liczbę zarejestrowanych zgonów, których odnotowano 325. Taka negatywna tendencja według wielu osób może się utrzymywać, a różnica prezentowana w tym roku może być najwyższą na przestrzeni kilku następnych lat.

Wpływ na liczbę urodzeń może mieć również niestabilność związków małżeńskich. W minionym roku rozwiodło się 47 małżeństw, co stanowi około 30% wszystkich sformalizowanych w 2013 roku związków (156 małżeństw, 50 zawartych w USC).
– Rozstają się głównie młodzi ludzie, którzy od niedawna są w związku małżeńskim. Zawierali je w okresie 2000 – 2012 roku – mówi Danuta Puchalska, kierownik USC w Rawie Mazowieckiej.

Ciekawym zestawieniem jest również to dotyczące popularności imion, nadawanych dzieciom rejestrowanym w lokalnym Urzędzie Stanu Cywilnego. Najczęściej wybieranym imieniem dla dziewczynki w 2013 była Zuzanna, Wiktoria i Lena. Wśród chłopców dominował, Jakub, Adam i Szymon.
– Jest to trend, który od zeszłego roku nie uległ zmianie – dodaje kierownik Puchalska.

Do tych danych warto zestawić te z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka. Pokazują one ilu nowych mieszkańców zyskało samo miasto. W 2013 roku w lokalnym urzędzie wydano numery PESEL 183 maluchom. Łączna liczba mieszkańców Rawy na koniec 2013 roku wynosiła 17 766 osób.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz