285 nietrzeźwych kierowców zatrzymała rawska Policja w 2013 roku. Niestety statystyki nie zmieniają się od lat…

erawaPowiat
komentarzy

Temat nietrzeźwych kierowców, którzy powodują drogowe wypadki tragicznie powrócił wraz z początkiem 2014 roku. Niestety, zmotoryzowani bardzo często siadają za kółko po spożyciu alkoholu także w powiecie rawskim. Smutne są policyjne statystyki, które jak mówią funkcjonariusze, w zasadzie nie zmieniają się od lat. W 2013 roku policjanci zatrzymali 285 kierujących na „podwójnym gazie”.

fot. Pijani kierowcy to niestety rzeczywistość także rawskich dróg.

fot. Pijani kierowcy to niestety rzeczywistość także rawskich dróg.

Nie trzeba szukać daleko, by zobaczyć jak wiele złego alkohol wyrządza na polskich drogach. Wystarczy przypomnieć sobie zdarzenie z listopada ubiegłego roku, kiedy to pijany nastolatek, podróż osobowym fiatem zakończył na chodniku przy ulicy Kościuszki. Gdyby nietrzeźwy kierujący zdecydował się na taką jazdę w godzinach szczytu, sytuacja mogłaby zakończyć się o wiele bardziej tragicznie (kliknij tutaj i sprawdź informację).

W lutym minionego roku opisywaliśmy z kolei inny przypadek, gdzie pijany kierowca BMW spowodował trzy kolizje, po czym wylądował w przydrożnym rowie (kliknij i sprawdź relację z tego zdarzenia). W tej sytuacji na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak nie trudno sobie wyobrazić jak mogła zakończyć się ta podróż. Warto przypomnieć, że mężczyzna autem przejeżdżał, między innymi, w pobliżu Przedszkola Nr 2.

Statystyki niezmienne od lat

Takie konkretne sytuacje niestety potwierdzają statystyki. W 2013 roku policjanci na drogach powiatu rawskiego zatrzymali 285 kierujących na „podwójnym gazie”. 135 przypadków dotyczy kierowców samochodów. Niestety, podobne statystyki utrzymują się od lat. W 2012r. zatrzymano ich 310, w 2011r. – 286.

Niestety bardzo często za kółko siadają osoby, które już wcześniej miały problem z jazdą pod wpływem alkoholu.
– Często zdarza się, że jeżdżą bez uprawnień, był wcześniej zatrzymany pod działaniem alkoholu i znowu wsiada w takim samym stanie. Nieraz jest jeszcze tak, że ma obowiązujący zakaz sądowy, to jest artykuł 244 Kodeksu karnego i wtedy ma dwa zarzuty, za kierowanie w stanie nietrzeźwości i niezastosowanie się do wyrku sądowego – mówi Mariusz Kowalski, kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Rawie Mazowieckiej.

Nie bądźmy obojętni 

Jazda pod wpływem alkoholu to niestety złożony problem związany z ogólnym, społecznym przyzwoleniem na spożywanie wysokoprocentowych trunków. Nadal jest również zbyt mała świadomość społeczeństwa dotycząca reakcji w sytuacjach, gdy ktoś pijany siada za kółko. Warto zaznaczyć, że współodpowiedzialni w takich sytuacją stają się również pasażerowie auta, które prowadzone jest przez kierowcę będącego pod wpływem.
– Kodeks wykroczeń mówi, że karze grzywny za „dopuszczenie do prowadzenia pojazdu osoby znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu” podlega również pasażer, niezależnie czy ma on uprawnienia do kierowania pojazdem czy nie – dodaje Mariusz Kowalski.

Warto więc pamiętać o tragicznych sytuacjach i bezwzględnie nie pozwalać prowadzić po spożyciu alkoholu. Możemy w ten sposób uratować komuś życie. Nie można bać się również informowania funkcjonariuszy o swoich podejrzeniach. Coraz częściej policjanci odbierają telefony, które dotyczą kierowców, którzy na drodze zachowują się niepewnie. Wszystkie takie przypadki są szczegółowo sprawdzane.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz