A Ty zgłosiłeś już posiadane w swoim budynku źródła ciepła? Za brak deklaracji grożą konsekwencje finansowe

erawaMiasto
komentarzy

W tym roku ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Zgłoszenie źródła ciepła jest obowiązkowe w całym kraju. 

Od 1 lipca bieżącego roku każdy właściciel, współwłaściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację posiadanych źródeł ciepła, źródła energii elektrycznej wykorzystywanego w celu ogrzewania lub podgrzania wody użytkowej i spalania paliw. 
– Należy pamiętać, że obowiązek ten spoczywa na wszystkich właścicielach budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych, ale i usługowych posiadających indywidualne źródło ciepła – tłumaczy Kierownik Biura ds. Rewitalizacji Mariusz Szadkowski – Ważne jest także, aby w momencie kiedy zgłoszenia dokonuje zarządca budynku, w którym jesteśmy właścicielami mieszkania i jednocześnie mamy też indywidualne źródło ciepła np. koza – i tak musimy złożyć osobną deklarację. 

Termin złożenia deklaracji zależny jest od czasu istnienia źródła ciepła i spalania. W przypadku budynków już istniejących – obowiązek zgłoszenia należy wypełnić do końca czerwca 2022 roku, jeżeli uruchomiono źródło ciepła przed 1 lipca 2021 r. Natomiast w przypadku nowo powstałych obiektów lub podczas wymiany starego źródła po 1 lipca tego roku – na zgłoszenie mamy tylko 14 dni od zakończenia budowy lub od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania. Należy pamiętać, że złożenie deklaracji jest obowiązkowe, a za jego brak grozi kara nakładana w postępowaniu mandatowym. 

Wspomniane deklaracje można złożyć w formie elektronicznej, czyli w najszybszy i najwygodniejszy sposób za pośrednictwem strony zone.gunb.gov.pl (wymagany np. profil zaufany) lub tradycyjnie w formie papierowej.

Jeśli nie jesteście w stanie wypełnić dokumentu online, możecie go odebrać w pokoju nr 9 i 15 w budynku Urzędu Miasta przy Pl. Piłsudskiego 4 lub w Biurze Podawczym urzędu przy Pl. Piłsudskiego 5. Wypełnioną deklarację należy złożyć w Biurze Podawczym ratusza. 
– Nie chcemy, aby nasi mieszkańcy ponosili jakiekolwiek konsekwencje finansowe, dlatego też przypominamy o tym nowo powstałym obowiązku. Trzeba podkreślić, że uzyskana inwentaryzacja źródeł ciepła i spalania pozwoli w przyszłości dostosować w przyszłości opracowywane programy służące ochronie powietrza do potrzeb mieszkańców – dodaje Mariusz Szadkowski. 
* Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Rawa Mazowiecka.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz