Biała Rawska bez rewitalizacji. Ponad pięciomilionowe dofinansowanie projektu przepadnie

erawaBiała Rawska, Powiat
komentarzy

Od dłuższego czasu mówiło się o rewitalizacji centrum Białej Rawskiej. Pomimo rozpoczęcia prac już wiadomo, że projekt w tym roku nie zostanie zrealizowany w całości. Do tej pory udało się jedynie wykonać prace archeologiczne na skwerku w centrum miasta. 

Pewnym jest, że projekt pod nazwą „Zintegrowany program rewitalizacji Miasta Biała Rawska” nie zostanie wykonany, jak planowano na początku, do końca bieżącego roku. Jak mówili włodarze na poprzedniej sesji rady miasta i gminy, aktualnie trwa etap przygotowywania niezbędnych dokumentów.
– Ze względu na pandemię COVID-19 wystąpiło dużo problemów i najprawdopodobniej prace zostaną zakończone na etapie opracowania dokumentacji – komentował Wacław Jacek Adamczyk, burmistrz Białej Rawskiej.

Gmina Biała Rawska wnioskowała do marszałka województwa łódzkiego o przedłużenie terminu realizacji zadania twierdząc, że dodatkowe miesiące wpłyną pozytywnie na wykonanie projektu.
– Urząd Marszałkowski nie chce nam wydłużyć terminu realizacji zadania. Wnioskowaliśmy o wydłużenie go do czerwca następnego roku, natomiast mamy wydłużony tylko do końca stycznia. W tym terminie na pewno nie jesteśmy w stanie zrealizować inwestycji – opowiada Wacław Jacek Adamczyk.

Realizatorzy wciąż nie dysponują pozwoleniem na budowę w centrum miasta, dlatego na dzień dzisiejszy zostały zrealizowane jedynie prace wykopaliskowe.
– Etap realizacji inwestycji zostanie zakończony najprawdopodobniej uzyskaniem pozwoleniem na budowę i opracowaniem dokumentacji, która może się przydać przy kolejnych naborach. Oczywiście prace archeologiczne wykonane na placu pozwalają nam na podejmowanie dalszych działań. W momencie kiedy nie było badań, nie można było wykonać żadnych prac rekonstrukcyjnych. Chcemy zakończyć etap umowy z firmą i wtedy ten teren, który został przebadany zostanie pokryty nowa nawierzchnią – dodaje burmistrz Adamczyk.

Samorządowiec podkreśla, że będzie się starał o kolejne dofinansowania na realizację rozpoczętej już rewitalizacji.

Gmina Biała Rawska pracowała nad programem pięć lat. W 2017 burmistrz Białej Rawskiej Wacław Jacek Adamczyk, a także Zarząd Województwa Łódzkiego podpisali umowę rewitalizacyjną. Wówczas wartość tego zadania została oszacowana na kwotę blisko 8,5 miliona złotych. Dofinansowanie wynosiło ponad 5,2 miliona złotych.

W ramach rewitalizacji gmina planowała zmienić układ komunikacyjny. Głównym celem było ukazanie miejscowości pod kątem historycznym. Dodatkowo planowano wyeksponować tradycyjną studnię, która usytuowana jest w centrum miasta. W projekcie nie zabrakło również fontanny, nowych drzew oraz współczesnej architektury. Pojawić miało się również nowe oświetlenie.

Póki co bialszczanie muszą zapomnieć o zmianie wizerunku miasta i kosztownej rewitalizacji. Jak już wiadomo, pieniądze na realizację projektu przepadną.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz