Bomba w szkole i groźba użycia broni palnej. Tak ćwiczyły służby mundurowe w powiecie rawskim

erawaBiała Rawska, Powiat
komentarzy
300 uczniów znajdowało się w szkole, w której podłożono bombę. W Białej Rawskiej miał pojawić się terrorysta. Tak zaczynał się scenariusz ćwiczeń obronnych.

W miniony piątek (18.11) o godzinie 10:00 dyżurny rawskiej komendy policji otrzymał informację, że na adres poczty elektronicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Białej Rawskiej wpłynęła wiadomość o podłożeniu bomby. W tym samym czasie pracownicy szkoły znaleźli na korytarzu plecak, który nie był własnością żadnego z uczniów. Po chwili do placówki zadzwonił mężczyzna, zagroził on, że w przypadku jakiejkolwiek ewakuacji osób, zacznie do nich strzelać z broni automatycznej.

Rawscy policjanci natychmiast pojechali na miejsce zdarzenia. W pierwszej kolejności sprawdzili, czy sprawca znajduje się w pobliżu. Następnie  potwierdzili, że na korytarzu leży nieznany plecak. W tym czasie policjant z psem tropiącym prowadzili poszukiwania sprawcy. Funkcjonariusze rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdzili plecak pod kątem ładunku wybuchowego i zabezpieczyli go do dalszych czynności.

Policyjne działania koncentrowały się przede wszystkim na izolacji terenu, zapewnieniu bezpieczeństwa osobom postronnym i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Na miejscu obok policjantów pracowali funkcjonariusze straży pożarnej, którzy pomagali w ewakuacji ponad 300 uczniów do bezpiecznego miejsca.
– W takich sytuacjach opanowanie sytuacji kryzysowej spoczywa na barkach wszystkich formacji ratowniczych. Na szczęście były to tylko ćwiczenia obronne przeprowadzone przez policjantów i strażaków. Takie działania mają na celu zorganizowanie i sprawdzenie w praktyce współdziałanie różnych służb. Wdrożenie procedur reagowania, zapewnienie prawidłowego obiegu informacji oraz szybka reakcja na zgłoszenie. To tylko część policyjnych zadań. Dzięki takim ćwiczeniom mundurowi są coraz lepiej przygotowani do realnych zagrożeń – mówi mł. asp. Agata Krawczyk rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej.

Źródło: KPP Rawa Mazowiecka.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz