Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Mundurowi przypomnieli podstawowe zasady dzieciom i młodzieży ze szkół w powiecie rawskim

erawaMagazyn
komentarzy

Ferie to czas kiedy uczniowie szkół mają więcej swobody, a co za tym idzie, czyha na nich więcej niebezpieczeństw. I to właśnie z tego powodu straż pożarna, policja i przedstawiciele WOPR odwiedzali placówki na terenie Rawy Mazowieckiej i okolicznych miejscowości. Wszystko po to, by zwiększać świadomość młodych ludzi. 

Jedną ze szkół, do których zawitali mundurowi była Podstawówka nr 1 w Rawie Mazowieckiej. Tu na sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie, aby wysłuchać cennych wskazówek przekazywanych przez policjanta, strażaka oraz ratowników WOPR. 

Asp. sztab. Andrzej Zagibajło z rawskiej Komendy Powiatowej Policji przypomniał między innymi o konieczności zamykania drzwi, kontrolowaniu z kim nawiązujemy znajomość przez Internet, zakazie urządzania kuligów na drogach publicznych, czy konieczności znania numerów alarmowych. Upomniał również, by nie oddalać się bez poinformowania najbliższych oraz żeby zabierać ze sobą elementy odblaskowe. Wśród poruszanych tematów znalazła się także informacja o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. 

Tuż po nim przed dziećmi i młodzieżą stanął kpt. Konrad Krupa z Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej, który mówił o czujkach czadu i dymu, konieczności sprawdzania przewodów kominowych, czy właściwym gaszeniu drobnych pożarów w domu. Uczulił również, by wybierając się na spacery mieć ze sobą naładowany telefon. 

Ostatnim z bloków tematycznych spotkania były wskazówki udzielone przez ratowników WOPR. 
– Zanim wejdziecie na lód sprawdźcie temperaturę, lód musi być naprawdę gruby, abyście nie ryzykowali życia. Pamiętajcie, wychodząc w takie miejsca mówcie o tym rodzicom, opiekunom. Nie wychodźcie sami, aby w razie potrzeby miał kto wam udzielić pomocy. Jeśli sami będziecie musieli tej pomocy udzielić, najpierw zadbajcie o swoje bezpieczeństwo. Zadzwońcie po pomoc, wołajcie kogoś jeszcze. Jeśli wam się też się coś stanie, nie będzie miał kto pomóc – tłumaczył poważnie Piotr Zimecki z WOPR.

Drugi z ratowników, Przemek Janecki upominał także, by na śniegu bawić się rozsądnie. Zanim rozpocznie się bitwę na śnieżki najpierw należy sprawdzić, że rzeczywiście są one lepione ze śniegu, a nie z lodu. 

Więcej zdjęć z wizyty mundurowych w Szkole Podstawowej nr 1 znajdziecie tutaj. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz