Jubileusz z klasą. Społeczne Ognisko Muzyczne w Rawie Mazowieckiej uczciło swoje 50-lecie

erawaKultura
komentarzy

Już 50-lat w Rawie Mazowieckiej działa Społeczne Ognisko Muzyczne. Ten okrągły jubileusz stał się okazją do hucznego, ale i pełnego smaku świętowania. 

Niezwykłych urodzin doczekało się Społeczne Ognisko Muzyczne, które swój początek datuje na 1967 rok. Ciągłość inicjatywy, co wielokrotnie podkreślano podczas uroczystości, niewątpliwie jest zasługą pasji ludzi, którzy przez te lata tworzyło placówkę. 

Można ją było zaobserwować również podczas sobotniego (21.10) jubileuszu, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej. Odrobina historii, ale przede wszystkim prezentacja umiejętności uczniów ogniska, sprawiła, że było to naprawdę „smaczne” wydarzenie. 

Więcej zdjęć z okrągłego jubileuszu autorstwa Pawła Wojteckiego i serwisu eRawa.pl do zobaczenia tutaj. 

Dla wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać historię Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej, mamy krótką historię przygotowaną przez placówkę. Zapraszamy do lektury. 

W 1967 r. W Rawie Mazowieckiej zostało powołane Stowarzyszenie Przyjaciół Ognisk Artystycznych, które składało się z 24 członków. We wrześniu tego samego roku stowarzyszenie rozpoczęło rekrutację kandydatów do Społecznego Ogniska Muzycznego. Na początku zgłosiło się 22 uczniów. Zajęcia odbywały się w Technikum Mechanicznym w Rawie Mazowieckiej, w klasach fortepianu i akordeonu, a w późniejszym czasie w Cechu Rzemiosł Różnych.
Z czasem rozwinięto nauczanie o klasy gitary, skrzypiec i klarnetu. Dyrektorem Społecznego Ogniska Muzycznego została pani Barbara Żukowska – Papuzińska, która pełniła tę funkcję do 1993 r. Większość nauczycieli pracujących w Społecznym Ognisku Muzycznym dojeżdżało autobusem z Łodzi.

Na koniec lat 70- tych Społeczne Ognisko Muzyczne otrzymuje samodzielny budynek przy ulicy Zwolińskiego 10. W budynku znajduje się kilka klas, co poprawia warunki kształcenia dzieci oraz zwiększa się ich liczba.  W połowie lat 70-tych Społeczne Ognisko Muzyczne zostaje włączone pod nadzór Skierniewickiego Towarzystwa Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Uczniowie ogniska prezentują swój dorobek artystyczny od tego czasu w konkursach instrumentalnych organizowanych przez w/w Towarzystwo zdobywając zaszczytne miejsca. 

W 1993 r. Zostaje powołane Towarzystwo Muzyczne im. I. Paderewskiego w Rawie Mazowieckiej, które za siedzibę przyjmuje budynek w którym działa dalej Społeczne Ognisko Muzyczne. Dyrektorem SOM w tym samym roku zostaje pan Grzegorz Klimczak, który pełni tę funkcję do 2001 r.

W 1995 r. Zostaje założona filia SOM w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawie Mazowieckiej. W 2001 r. Ognisko Muzyczne traci budynek przy ulicy Zwolińskiego 10 i przenosi się do prywatnego budynku wynajmując jedno pomieszczenie przy ulicy Kościuszki 1/16. W tym samym roku dyrektorem zostaje pani Lidia Podwysocka-Leśniak, która pełni tę funkcję do dziś.

W 2008 roku SOM zakłada kolejną filię, tym razem w Głuchowie w powiecie skierniewickim. Powstają klasy fortepianu, akordeonu, gitary, klarnetu i keyboardu. Pracę tam rozpoczynają następujący nauczyciele: pan Marcin Rogalski, pan Patrycjusz Parnowski, pani Aleksandra Kacprzyk, pani Sylvia Csefalvayova i pani Olga Bobrowska oraz pani Lidia Podwysocka-Leśniak.

Uczniowie SOM biorą udział w licznych koncertach i konkursach rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej zdobywając zaszczytne miejsca. Koncertujemy na terenie naszego miasta, powiatu i poza nim. W roku 2014 grupa uczniów wraz z nauczycielami wyjechała do Belgii na zaproszenie pani Elżbiety Dedek. Absolwenci Ogniska Muzycznego często wiążą swoją przyszłość z muzyką zawodowo lub amatorsko. Wielu nauczycieli uczących w szkołach podstawowych i gimnazjach to absolwenci naszego ogniska, którzy zawodowo rozwinęli swój talent.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz