Kacper Gos przechodzi do historii Czwartków Lekkoatletycznych. Zawodnik MLUKS „RAWA” po raz trzeci wygrywa Finał Krajowy tej imprezy…

Kacper Gos, zawodnik MLUKS „RAWA” i uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1, po raz trzeci wygrał Finał Krajowy Czwartków Lekkoatletycznych, który odbył się w miniony weekend (21-22 czerwca) na stadionie AZS-u w Łodzi. Wychowanek trenera Jarosława Wasiaka był jednym z blisko 3 tysięcy uczestników wyłonionych w drodze całorocznych eliminacji.

Wygrywając po raz trzeci tę imprezę, Kacper stał się jednym z jej najbardziej utytułowanych uczestników, tylko 19 zawodników w historii 3-krotnie z rzędu wygrywało Czwartki. W ubiegłym roku zwycięstwo z ponad 4-sekundową przewagą przyszło rawskiemu zawodnikowi łatwo. Tym razem rywale byli dużo lepiej przygotowani i nie zamierzali łatwo składać broni. Mimo, że większość obserwatorów typowała Kacpra na zwycięzcę, to wyniki wiosennych startów wskazywały na wysoką formę Kornela Tamioły ze Szczecina. W sobotnich biegach eliminacyjnych Kacper jednak pokazał siłę mistrza – w bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych z dużą łatwością poprawił rekord życiowy, uzyskując 40,13 – najlepszy czas eliminacji.

W niedzielnym finale wychowanek trenera Wasiaka został rozstawiony na najkorzystniejszym 4 torze, dzięki czemu tuż przed sobą miał najgroźniejszego z rywali. Zaraz po starcie zrobiło się trochę nerwowo, bo Tamioła narzucił wysokie tempo, przez blisko 100 metrów uciekając skutecznie Gosowi. Z łuku wychodzili już ramię w ramię, a finisz Kacpra na ostatniej prostej dał mu zwycięstwo z czasem 39.21. W uzyskaniu lepszego rezultatu, podobnie jak w dniu eliminacji przeszkodził porywisty wiatr.

Kilka minut wcześniej, zupełnie niespodziewanie ze swojego sukcesu cieszył się również młodszy o dwa lata imiennik Gosa, Kacper Kotynia. Startujący na tym samym dystansie z czwartym czasem eliminacji (49.22), w finale pobiegł o ponad sekundę szybciej (48.04) i stanął na najniższym stopniu podium.

Previous Image
Next Image

info heading

info content

Dwa medale w tej prestiżowej imprezie, będącej nieformalnymi Mistrzostwami Polski Dzieci, to sukces klubu MLUKS „RAWA”. Wysokie 12 miejsce zajęła na dystansie 300 m, 11-latka Marcelina Mordaka. W zawodach startowali również uczniowie SP4, z których najwyższe miejsce – 16 zajęła na 600 m Magdalena Ciołak.

Bardzo ważną rolę odegrała świetnie zorganizowana grupa ponad 30 kibiców z naszego miasta, którzy wyposażeni w transparenty, trąbki i kolorowe pompony wspaniale dopingowali obydwu Kacprów. W tak gorącej atmosferze, podgrzewanej dodatkowo przez spikera zawodów, nie pozostało nic innego jak tylko stawać na podium.

Czwartki lekkoatletyczne to impreza z bogatą historią, sięgającą lat 50 i 60 ubiegłego wieku. Na tych zawodach wychowywali się najwięksi sportowcy polskiej lekkoatletyki: począwszy od najwybitniejszej lekkoatletki w historii naszego kraju, Ireny Szewińskiej, po odnoszącego współcześnie sukcesy: Adama Kszczota.
Niedawno Polski Komitet Olimpijski uznał Czwartki za najlepszą imprezę sportową w kraju zaraz obok Tour de Pologne. To zdecydowanie największe i najlepiej rozwijające się zawody dla dzieci w Polsce. Swoim zasięgiem obejmują około 80 miast, w których w całorocznych startach eliminacyjnych bierze udział około 300 tysięcy dzieci ze szkół podstawowych. Patronat nad imprezą sprawuje Prezydent Polski Bronisław Komorowski, Minister Sportu, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Z naszego miasta do tej pory mieliśmy 5 medalistów tej imprezy. W roku 2003 brązowy medal zdobył Piotr Bińkowski (300 m), w 2005 na najwyższym podium stanął na 1000 m Łukasz Florek, w 2011 po brąz na 300 m sięgnął Szymon Staroń, w latach 2012-2014 3 złote medale dla Kacpra Gosa i w tym roku dołączył do nich Kacper Kotynia (brąz 300 m). Co ciekawe, 6 z 7 medali zostało zdobytych na dystansie 300 m. Wszyscy medaliści byli uczniami SP1 oraz zawodnikami MLUKS „RAWA”.

Relacja: mluks-rawa.plskróty erawa.pl.