Kino Roma w Rawie Mazowieckiej przejdzie cyfrową rewolucję. Ajentowi kina udało się pozyskać ponad 87 tysięcy złotych na zakup nowego, cyfrowego projektora…

erawaKultura
komentarzy

Są pieniądze na cyfryzację Kina „Roma” w Rawie Mazowieckiej. Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał dla rawskiego kina dotację w wysokości ponad 87 tysięcy złotych na zakup nowego, cyfrowego projektora. To jedyna szansa, by rawskie kino przetrwało cyfrową rewolucję. Od kilku miesięcy pojawiały się bowiem ogromne problemy z pozyskiwaniem nowych filmowych tytułów, dystrybuowanych na filmowej taśmie.

Nowy sprzęt w Kinie „Roma” powinien pojawić się już w połowie września. To jedyny ratunek dla rawskiego kina. Obecnie ogromna większość filmów dystrybuowana jest właśnie w postaci cyfrowych plików (o problemie pisaliśmy tu). Nowe techniczne rozwiązanie pozwoli uatrakcyjnić repertuar i przede wszystkim postawić na kinowe premiery. Koszt całej inwestycji to ponad 175 tysięcy złotych, 87 tysięcy pokryje wspomniana dotacja. Reszta kwoty to inwestycja ajenta kina.
– Jeszcze w tym tygodniu prawdopodobnie ogłoszę przetarg na zakup i dostawę projektora – zdradza Robert Siemiątkowski, ajent „Romy”.

fot. Nowoczesny projektor zastąpi stary, analogowy sprzęt.

Inwestycja w nowy kinowy sprzęt niewątpliwie polepsza sytuację Roberta Siemiątkowskiego w mieście. Jeszcze kilka miesięcy temu dyskusja o potrzebach inwestowania w kino przebiegała dość opornie (czytaj tutaj). Dziś, po inwestycjach, przedsiębiorca chce renegocjować umowę wynajmu kinowej sali, licząc na obniżenie czynszu. Miejski Dom Kultury do tego pomysłu podchodzi dość przychylnie.
– Jesteśmy w stanie przystać na obniżenie kosztów najmu, jeśli nie na stałe, to choćby czasowo. Wiemy, że zakup takiego sprzętu wiąże się z zaciągnięciem kredytu – informuje Grzegorz Klimczak, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rawie.

Nowa umowa ma zawierać nie tylko obowiązujące warunki finansowe, ale także zobowiązanie do funkcjonowania nowo zakupionego projektora na rzecz kina w Rawie Mazowieckiej. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy inwestorem jest prywatny przedsiębiorca, a sprzęt ma uzupełniać ofertę miejskiej instytucji.
– Proponowałem, abyśmy to my, jako MDK wystąpili o dofinansowanie i zakupili nowoczesny sprzęt. Niestety burmistrz podjął inną decyzję. Wiem jednak, że ajent ma postawione pewne warunki otrzymania dofinansowania. Wśród nich jest również przypisanie sprzętu do konkretnego miejsca działalności. I to również chcemy zawrzeć w umowie – dodaje dyrektor Klimczak.

I tylko jak na razie ubolewać mogą ci kinomani, którzy w Rawie Mazowieckiej chcieliby oglądać filmy prezentowane w technologii 3D. Jak na razie, na takie techniczne rozwiązanie nie pozwala zainstalowany w MDK’u projekcyjny ekran.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz