Kolejowe obiekty w rękach powiatu rawskiego. Kolejny, ważny etap przejmowania kolejki wąskotorowej za samorządową jednostką…

erawaPowiat
fot. Strona Muzealnej Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała.
komentarzy

Powiat rawski coraz bliżej domknięcia spraw związanych z przejęciem kolei wąskotorowej. Choć PKP nie prowadzi na tym wyjątkowym szlaku ruchu już od 2003 roku, nadal nie zostały uregulowane wszystkie formalności, związane z przekazaniem majątku. Kolejny etap znacząco przybliża jednak finalizację sprawy.

Tym razem doszło do przejęcia części nieruchomości, które leżą wzdłuż zabytkowego szlaku kolei wąskotorowej. Chodzi tu głównie o wyjątkowo atrakcyjne tereny, na których położone są chociażby zabytkowe stacje. Powiat przejął użytkowanie wieczyste terenu oraz prawo własnościowe wszystkich obiektów. W kolejnym kroku, samorządowcy planują wystąpić do Wojewody Łódzkiego o całkowite przekazanie własności. Wszystko po to, by samorząd nie musiał wnosić opłat za użytkowanie wieczyste gruntów.

Ważne w tym wszystkim jest jednak to, iż kolejny, formalny etap przejmowania kolejki, daje samorządowej jednostce możliwość sięgania po unijne dotacje. Te są niezbędne, by zabytek kompleksowo odrestaurować. Warto przypomnieć, iż 50 kilometrowa trasa kolejki biegnie aż przez trzy sąsiednie powiaty, co ma znaczenie w kontekście nowej finansowej perspektywy na lata 2014-2020.

Przed powiatem pozostał jeszcze trzeci, najtrudniejszy etap formalności związanych z regulowaniem spraw własnościowych. O nim, mówił do naszej kamery wicestarosta powiatu rawskiego Marian Krzyczkowski…

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz