Motorem bez uprawnień. Mężczyznom grozi grzywna o wysokości nawet 30 tysięcy złotych

erawaPowiat
fot. Ł. M.
komentarzy

Policjanci rawskiej drogówki zatrzymali trzech kierujących motocyklami, którzy wspólnie wybrali się na przejażdżkę. Okazało się, że wszyscy to bracia, a dwóch z nich nie posiada uprawnień do jazdy motorem. W takim przypadku policjanci sporządzają wniosek o ukaranie do Sądu.

Policjanci ruchu drogowego całego województwa łódzkiego w minioną niedzielę (23.04) prowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny motocykl”. W ramach tej akcji mundurowi poddawali kontroli trzeźwość oraz posiadanie uprawnień przez kierujących.

Funkcjonariusze rawskiej drogówki przed godziną 10:00 na drodze wojewódzkiej 72 w Soszycach zatrzymali trzech kierujących motocyklami, którzy wspólnie wybrali się na przejażdżkę. Podczas kontroli okazało się, że wszyscy to bracia, ale tylko jeden z nich, 34-letni mieszkaniec powiatu rawskiego posiada uprawnienia do poruszania się takim pojazdem. Dwaj pozostali 26-latek oraz jego 32-letni brat nie posiadający prawa jazdy wymaganej kategorii zostaną oddani pod ocenę Sądu.

Policjanci przypominają:

Od 1 stycznia 2022 weszły w życie nowe, dużo bardziej surowe kary. Otóż kodeks wykroczeń stanowi:

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

– Sezon motocyklowy już zapoczątkowany, więc kierujemy apel do wszystkich użytkowników dróg o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Kierowcy aut powinni wzmóc swoją koncentrację i dokładnie obserwować drogę. Część zdarzeń z udziałem motocyklistów spowodowana jest przez wymuszenie pierwszeństwa przez kierowców aut. Ale bezpieczeństwo zależy także od drugiej strony. Użytkownicy motocykli muszą opanować często potężne silniki, których osiągi przekładają się na duże przyspieszenie i prędkości maksymalne. Tu przyda się chłodna głowa – mówi mł. asp. Agata Krawczyk z KPP w Rawie Mazowieckiej.

Warto pamiętać o wzajemnym szacunku, bo każdy kierowca ma takie same prawa, ale i obowiązki. Przez kolejne miesiące użytkownicy jednośladów mogą spodziewać się kontroli. W przypadku łamania przepisów na pewno nie będzie taryfy ulgowej.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz