Od stycznia opłaty za wywóz śmieci w gminie Biała Rawska wzrosną. Mieszkańcy zapłacą 22 złote od osoby

erawaBiała Rawska, Powiat
komentarzy

Kolejne gminy i miasta decydują się na wzrost opłat za wywóz śmieci. Wyjątku nie stanowi tu Biała Rawska, gdzie kwoty zostały podniesione o 22%.

Na poprzedniej sesji Rady Miejskiej w Białej Rawskiej przyjęto nowe stawki za wywóz śmieci. Od nowego roku mieszkańcy zapłacą nie 18, a 22 złote miesięcznie za jedną osobę zamieszkującą daną nieruchomość. W sytuacji kiedy odpady nie są segregowane, ta kwota wzrasta dwukrotnie.
– Bardzo wnikliwie sprawdzaliśmy zarówno szczelność naszego systemu pobierana opłat, ilości odpadów, które są zbierane i częstotliwość ich odbioru. Wyszło nam że na 11 300 mieszkańców zameldowanych, ponad 10 000 jest opodatkowywanych. Wydaje się, że jest to liczba adekwatna do rzeczywistej, wiadomo, że część osób zameldowanych mieszka gdzie indziej, czy to są studenci, czy osoby, które pracują za granicą – komentuje zastępca burmistrza Białej Rawskiej Zbigniew Szcześniak. 

Burzliwym tematem okazał się wzrost opłaty dla osób posiadających na terenie gminy domki letniskowe. Zdaniem niektórych radnych, podniesienie kosztów z 96 złotych na 120 złotych, jest zbyt niski, ponieważ odwiedzający przyjeżdżają tu cały rok.

Jednym z problemów Białej Rawskiej jest brak zmiany deklaracji gospodarzy, u których pracują obcokrajowcy.
– Jeżeli jest jakieś miejsce gdzie moglibyśmy poszukać sposobu na uszczelnienie systemu, to dotyczy on pracowników sezonowych. Wiadomo, że w naszej gminie jest ich bardzo dużo, oni rzeczywiście tu zamieszkują i produkują odpady. Jednak niestety nie zdarza się, aby byli oni umieszczani w deklaracjach składanych przez gospodarzy. Staramy się uzyskać informacje ze wszystkich możliwych stron, jednak urzędy niechętnie tych informacji nam udzielają ze względu na tajemnice i RODO – dodaje Zbigniew Szcześniak.

Ostatni przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów wygrała ta sama firma, która do tej pory świadczyła tę usługę. Wszystkie zmiany związane z kosztami wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz