Podatek śmieciowy liczony od osoby? Cios w politykę prorodzinną i ekologię…

erawaMiasto
komentarzy

Wszystkie gminy muszą uporać się z wprowadzaniem zmian związanych z tzw. ustawą śmieciową, dotyczącą utrzymania czystości i porządku. Planowana forma opłat najbardziej odczuwalna będzie dla rodzin wielodzietnych.

Na sesji Rady Miasta Rawa Mazowiecka, zaplanowanej na 28 listopada, poruszony zostanie problem gospodarowania odpadów komunalnych dla mieszkańców miasta. Nie jest to decyzja radnych, zostali oni do tego zobowiązani w związku z wprowadzeniem od przyszłego roku nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jej założeniem jest, iż to właśnie samorządy biorą na siebie wszelkie obowiązki związane z zagospodarowaniem odpadów produkowanych przez mieszkańców Rawy. Do radnych należy tylko ustalenie formy opodatkowania i sposobu wywozu śmieci.

Choć na razie pojawiają się tylko propozycje płacenia podatku w wysokości 10zł od osoby za odpady niesegregowane lub 6zł za segregowane, są one głośno komentowane.

Dla rodzin mieszkających w blokach tak naprawdę nic się nie zmieni. Te zmiany odbiją się zwłaszcza na rodzinach mieszkających w domkach, które do tej pory uczyły swoje dzieci segregowania śmieci i racjonalnego zmniejszania ich ilości. Celem było nie tylko dbanie o ekologię, ale również płacenie jak najmniejszego podatku – mówi Sylwia Skóra pełnomocnik zarządu rawskiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych „Nasze Dzieci”.

[poll id=”5″]

Skoro powodem edukowania była chęć oszczędzania, teraz ta motywacja zostanie odebrana, zarówno rodzicom, jak i dzieciom.

Po co uczyć maluchy segregowania, skoro i tak trzeba będzie zapłacić od osoby. Jeżeli w gospodarstwie domowym są cztery osoby, to jeszcze nie problem, ale jeżeli rodzina liczy siedem osób. Stawki będą niewyobrażalne – kontynuuje Sylwia Skóra.

Nie każdy produkuje tyle samo śmieci, czasem ludzie dbają o środowisko i nie chcą wywozić co miesiąc pięciu worków śmieci. Powinno się płacić od ilości, a nie od liczby członków rodziny, przecież to niedorzeczne – żali się pan Piotr, tata czterech dziewczynek.

Zmiany związane z nową ustawą są konieczne, jednak od sposobu opodatkowania gospodarstw domowych zależy, jak będzie rozwijać się świadomość ekologiczna młodych mieszkańców Rawy Mazowieckiej. Będzie to również działanie, po którym ocenimy jakość polityki prorodzinnej w mieście.

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz