„Pogoda również ta polityczna wpływa na polskie rolnictwo”. W Regnowie podczas tradycyjnych Powiatowych Dożynek podsumowano kolejny rolniczy sezon…

erawaPowiat
komentarzy

Podziękowania za kolejny pracowity sezon, ale również dyskusja na temat kondycji polskiego rolnictwa. W takim klimacie przebiegały tegoroczne Powiatowe Dożynki, których gospodarzem już po raz trzeci była Gmina Regnów. W tym sezonie, optymistycznym jeśli chodzi o uprawy i trudnym jeśli chodzi o sytuację geopolityczną, rolnicy ze szczególną uwagą słuchali wystąpień zaproszonych gości. Całość wydarzenia zakończyła się wspólną zabawą, którą niestety przerwał ulewny deszcz.

Coroczne święto plonów to tradycja większości powiatów w kraju. Daje przestrzeń nie tylko do wspólnej, beztroskiej zabawy, ale również do kultywowania ważnych, ludowych tradycji. To potwierdziło chociażby tegoroczne zaangażowanie grup wieńcowych w tworzenie niepowtarzalnych ozdób z tegorocznych plonów.

Dożynki to jednak także moment, w którym rolnicy liczą na słowa kierowane do nich. Tych na regnowskiej scenie również nie brakowało. Były podziękowania, ale również zrozumienie dla trudnej sytuacji związanej chociażby z eksportowym embargiem na owoce i warzywa. To rzeczy, które bardzo często są ponad rolnikami.
– Pogoda, nie tylko na zewnątrz, kształtuje rolnictwo, ale także pogoda w gospodarce i polityce. Okaże się jaki to będzie rok. Jesteśmy po zbiorze zbóż i są to dobre zbiory. Ważne, żeby to co zebrane, można było sprzedać. Myślę, że 11 grup producenckich, które funkcjonują w powiecie rawskim to też dobry sposób na zorganizowanie rynku zbytu. Potrzebne są jednak działania zewnętrzne i one są czynione, choć jesteśmy w trakcie nowej sytuacji. Wielu sadowników teraz uświadamia sobie, że oparcie się na jednym rynku jest niebezpieczne – mówił starosta rawski Józef Matysiak.

Całość niedzielnej zabawy zakończyła się występami na dużej, dożynkowej scenie. Tam odbyły się koncerty zespołów disco-polo oraz ogromnie popularnej grupy Enej. Niestety, występ gwiazdy wieczoru zakłóciła niespodziewana nawałnica.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz