Poszukiwacze skarbów zatrzymani na terenie osuszonego Zalewu Tatar. Mężczyznom grozi do dwóch lat więzienia

erawaMiasto
fot. KPP Rawa Mazowiecka
komentarzy

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego rawskiej komendy zatrzymali trzech mężczyzn podejrzewanych o poszukiwanie zabytków bez pozwolenia. W ich domach znaleziono broń, amunicję, monety i biżuterię. 

Zgłoszenie o poszukiwaczach mundurowi otrzymali w minioną środę (3.04). Okazało się, że trzech mężczyzn chodzi z wykrywaczami metalu na terenie osuszonego akwenu Zalewu Tatar. 

Policjantom szybko udało się ustalić, iż są to 40, 41, 43-letni mieszkańcy powiatu piotrkowskiego i grójeckiego.
– Mężczyźni tłumaczyli się, że nie robią nic złego ponieważ na plaży używanie wykrywacza jest dopuszczalne. Jak jednak ustalili funkcjonariusze wykonywali oni te czynności bez wymaganego prawem pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi sierż. sztab. Agata Krawczyk z KPP Rawa Mazowiecka.

Podejrzewając, iż to nie pierwszy raz jak mężczyźni wybrali się na „łowy” mundurowi podjęli decyzję o przeszukaniu ich miejsc zamieszkania. Jak się okazało, w domach zatrzymanych policjanci znaleźli przedmioty pochodzące z nielegalnych poszukiwań: broń, amunicję, monety, biżuterię.

Od ubiegłego roku poszukiwanie zabytków wykrywaczem metali bez zgody WKZ jest przestępstwem o czym mówi art.109 c Ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami. Za ten czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz