Rawska Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z wizytą w Berlinie. Ochotników zaproszono do Polskiej Misji Katolickiej Lilienthalstr

erawaMagazyn
komentarzy

Muzycy z Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej pod koniec czerwca (24-25.06) skorzystali z zaproszenia do Berlina. Tam grali i wzięli udział w uroczystościach odpustowych z okazji Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz Festynie Parafialnym. Zapraszamy do lektury obszernej relacji przygotowanej przez Mirosławę Wójcik kierowniczkę Orkiestry i Daniela Stąporka, prezesa rawskiego OSP.

W październiku 2016 roku trzy osoby z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej wraz z małżonkami były na pielgrzymce do Berlina organizowanej przez Parafię NP NMP, przy współpracy z Polską Misją Katolicką w Berlinie. W programie wyjazdu było zwiedzanie obozu Sachsenhausen, msza polowa na cmentarzu Altglenicke i msza święta w kościele PMK w intencji rawskiego proboszcza ks. Wacława Zienkowskiego zamordowanego w Sachsenhausen w 1940 r. Po obozie oprowadzał nas historyk pasjonat i nasz przyjaciel Paweł Woźniak, członek rady parafialnej PMK. Zainteresowania Pawła związały go z Panem Klausem Leutner.

Pan Klaus po przejściu w 1995 roku na emeryturę został honorowym pracownikiem Miejsca Pamięci i Muzeum KZ Sachsenhausen i poświęcił się badaniom historycznym. Od 2000 Pan Klaus Leutner przewodniczy związkowi „Initiative KZ-Auẞenlager Lichterfelde”, mającemu na celu zachowanie pamięci o ofiarach tego obozu, a żyjący jeszcze więźniowie zostali odnalezieni przez niego w kilkunastu krajach europejskich. W 2005 roku Pan Leutner został odznaczony przez ambasadora RP w Berlinie Medalem „Pro Memoria” za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. W trakcie badań Pan Klaus odnalazł dokumenty w archiwum Państwowym w Berlinie świadczące o przetrzymywaniu i miejscu pochówku wielu Polaków i polskich księży zamęczonych w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, w tym wspomnianego wcześniej rawskiego proboszcza ks. Wacława Zienkowskiego.

Podczas naszej pielgrzymki mieliśmy zaszczyt poznać osobiście Pana Leutnera i podziękować mu za cały trud i jego pracę. Nocleg zapewniła nam wówczas jedna z polskich rodzin Sylwia i Krystian Kapuścik. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci i ugoszczeni przez państwa Kapuścików, a w trakcie rozmów zrodził się pomysł uczestnictwa orkiestry OSP w Pikniku Parafialnym PMK w Berlinie, w czerwcu przyszłego roku.

Pomimo wielu przeciwności, w tym roku projekt udało się zrealizować. Koszty przejazdu autokarem przekraczały możliwości finansowe OSP, dlatego też wykorzystaliśmy strażackie IVECO mogące pomieścić dziewięć osób, a pięciu kierowców pojechało prywatnymi samochodami na swój koszt zabierając druhów z orkiestry oraz członków rodziny. Duchową opiekę sprawował podróżujący z nami ks. Marcin Grabowski. Wyjechaliśmy o 2 rano i o 10:30 byliśmy pod bramami obozu Konzentrationslager Sachsenhausen Str. der Nationen 22, 16515 Oranienburg, gdzie złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem zamordowanych w obozie jeńców i pomnikiem gen. „Grota” Stefana Roweckiego. Następnie zostaliśmy oprowadzeni przez Pawła Woźniaka po obozie.

Po zakończeniu zwiedzania obozu pojechaliśmy do centrum Berlina, mieliśmy okazję zobaczyć m.in. Bramę Brandenburską, Reichstag, Holocaust-Mahnmal Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. O godzinie 16:00 na Cmentarzu Altglenicke, Schönefelder Chaussee 100,12524 Berlin odbyła się modlitwa polowa w intencji zamordowanych w obozie Sachsenhausen. Z przemówieniami wystąpili Burmistrz dzielnicy Berlina Schönefelder, konsul Polski w Berlinie, Pan Klaus Leutner, proboszcz PMK w Berlinie ks. Marek Kędzierski Paweł z PMK oraz przybyły z OSP ks. Marcin Grabowski. Na zakończenie dwie dziewczynki z orkiestry Ola i Ala zagrały „Śpij kolego w ciemnym grobie”.

Przemieściliśmy się do Polskiej Misji Katolickiej Lilienthalstr. 5, 10965 Berlin, gdzie orkiestra wykonała wspólnie z organistką oprawę muzyczną mszy o godz. 18:00. Po mszy zostaliśmy na terenie plebanii podjęci obiadokolacją. W godzinach wieczornych udaliśmy się na nocleg do polskich domów rodzin z PMK.

W niedzielę orkiestra uczestniczyła w mszach świętych o godz. 10:00 i 12:00 na uroczystości odpustowe okazji Narodzenia św. Jana Chrzciciela, głównego Patrona Bazyliki, przy czym południowa msza była mszą prymicyjną naszego duszpasterza. Następnie orkiestra OSP zagrała koncert podczas Festynu Parafialnego. Mimo zmiennej pogody w pikniku uczestniczyło bardzo dużo osób, a orkiestra do godz. 17:00 z małymi przerwami na posiłki i odpoczynek grała i śpiewała wspólnie z uczestnikami pikniku. Organizatorzy zapewnili gry i zabawy dla dzieci, możliwość nabycia mądrej lektury, małą gastronomię oraz wiele innych atrakcji dla młodzieży i dorosłych. Również i my przygotowaliśmy stanowisko dla małych strażaków, które cieszyło się dużym powodzeniem. Nasi najmłodsi także uczestniczyli w proponowanych konkursach, a kilkorgu udało się nawet wygrać nagrody w postaci gier, książek, słodyczy i oczywiście obowiązkowego uścisku dłoni księdza proboszcza. Wieczorem zrobiliśmy jeszcze ostatnie wspólne zdjęcie i z łezką w oku pożegnaliśmy się z naszymi wspaniałymi gospodarzami. O godzin 3:00 w poniedziałek po małych przygodach dotarliśmy do Rawy Mazowieckiej.

Cieszymy się, że nasza obecność była tak życzliwie odebrana, a jednocześnie, że mogliśmy zobaczyć i pokazać naszym dzieciom i rodakom kawałek rawskiej historii, ważnej i trudnej… Pobyt na każdym z nas odcisnął swój ślad, a szczególnie wizyta w Sachsenhausen.

Więcej zdjęć z wyjazdu oraz informacji o aktualnej działalności Orkiestry OSP Rawa Mazowiecka dostępne na Facebooku tej jednostki.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz