Rawski szpital rozdaje opaski ratujące życie. Nowoczesne urządzenia trafią do 200 osób

erawaPowiat
fot. Szpital im. Św. Ducha w Rawie Maz.
komentarzy

Pierwsze opaski już zostały rozdysponowane. Całe zadanie, wsparte funduszami Unii Europejskiej, 13 milionów złotych. 

Już 20 mieszkańców powiatu rawskiego otrzymało od szpitala w Rawie Mazowieckiej specjalne elektroniczne opaski monitorujące ich zdrowie. Dzięki nim są non stop pod opieką medyczną. Opaski już pomagają: na przykład, gdy opaska jednej z seniorek objętych programem wykazywała podejrzane parametry, szybko ustalono, że pacjentka przewróciła się w łazience i zraniła w rękę. Szpital zawiadomił służby ratownicze, natychmiast udzielono jej pomocy. Docelowo szpital rozda 200 opasek.

Szpital w Rawie zorganizował, wsparty funduszami Unii Europejskiej, program skierowany dla osób samotnych, schorowanych, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku, podopiecznych ośrodków opieki społecznej, osób o ograniczonych dochodach. Polega on na dostarczeniu najbardziej potrzebującym specjalnych, nowoczesnych, noszonych na nadgarstku opasek, które przez 24 godziny monitorują podstawowe funkcje życiowe: tętno, saturację, posiada także detektor upadku.

Dane medyczne są na bieżąco przekazywane do szpitalnego centrum dowodzenia, gdzie przez okrągłą dobę czuwają nad nimi ratownicy medyczni. W razie jakichkolwiek odchyleń od normy w parametrach, ratownicy mogą skontaktować się z właścicielem opaski lub zorganizować pomoc. Opaski powinno się nosić non-stop, nawet podczas snu. Zdejmować je trzeba tylko do kąpieli.
– Mieliśmy już jedną sytuację, w której okazało się, że nasza pacjentka przewróciła się w łazience i mocno zraniła w rękę, potrzebowała opieki lekarza – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor Szpitala im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej – Udało się bardzo szybko zorganizować pomoc. Zważywszy na to, że opaski noszą ludzie starsi i bardzo często schorowani, szybka interwencja dzięki danym dostarczanym przez opaski może uratować życie.

Jak to działa?
Jeżeli urządzenie zarejestruje nietypowe, niebezpieczne dla zdrowia parametry, dyspozytorzy zareagują błyskawicznie. Jak? Po pierwsze mogą poprzez urządzenie (lub telefonicznie) próbować skontaktować się z pacjentem. Po drugie mogą poprosić o sprawdzenie stanu zdrowia pacjenta przez sąsiadów, których numery telefonów zostaną przekazane. Po trzecie w końcu szybko wezwać na miejsce odpowiednie służby – pogotowie, czy straż pożarną na wypadek konieczności wyważenia drzwi. Szpital zorganizował już serię spotkań z przedstawicielami służb: policji, straży i pogotowia, w celu skoordynowania działań w ramach programu.

Kto otrzyma opaskę?
Szansę na objęcie teleopieką mają osoby samotne, schorowane, niepełnosprawne, w podeszłym wieku, podopieczni ośrodków opieki społecznej, osoby o ograniczonych dochodach. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w programie lub ich bliscy powinni skontaktować się z biurem projektu, które mieści się w SPZOZ im. św. Ducha w Rawie Mazowieckiej, aby dowiedzieć się, jakie dokumenty trzeba pobrać i wypełnić oraz do kiedy i gdzie je złożyć. O przyznaniu opaski zdecydują bowiem ścisłe kryteria określone w regulaminie programu.
Opaski nie są trudne w obsłudze, ale przed rozpoczęciem ich użytkowania każdy pacjent przejdzie szkolenie.

Dane kontaktowe
Osoby, które chciałby zacząć używać opasek i skorzystać z programu teleopieki prosimy o kontakt z Biurem Projektu: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej – Szpital św. Ducha, ul. Warszawska 14, 96-200 Rawa Mazowiecka, Koordynator projektu: Magdalena Karnowska: tel 729 059 508 e-mail: [email protected] lub Sekretariat tel. 729 059 534, e-mail: [email protected].

Pełna wartość projektu to ponad 13 milionów złotych, z czego ponad 11 milionów pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Źródło: Szpital im. Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz