Rawski WOPR ćwiczy przed zimą. Ratownicy są gotowi nieść pomoc niezależnie od pogody…

erawaPowiat
komentarzy

Mimo braku typowo zimowej aury, rawskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma już za sobą pierwsze ćwiczenia z ratownictwa lodowego. W weekend na Zalewie Tatar ćwiczono podstawowe procedury. Te są szczególnie ważne w kontekście porozumienia jakie WOPR w kwestii ratownictwa wodnego ma podpisane z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. 

Im więcej potu wylanego na ćwiczeniach, tym mniej stresu podczas prawdziwych akcji. Ta maksyma bliska jest również rawskim wodniakom. W weekend swoją sprawność ratownicy WOPR podnosili na Zalewie Tatar. Cienka warstwa lodu okazała się idealna. Lód kruszył się wyjątkowo łatwo, co sprzyjało symulacji potencjalnych zdarzeń.

– Ćwiczyliśmy techniki ratownictwa wodnego na lodzie takie jak autoratownictwo, czyli jak samemu sobie poradzić, bezpiecznie wyjść w przypadku wpadnięcia pod lód, ale też techniki ratownictwa przy użyciu najprostszych dostępnych przedmiotów, takich jak szalik, kawałek linki, gałąź, czy też środków bardziej profesjonalnych. Dodatkowo wykorzystywaliśmy katamaran lodowy, to już taki profesjonalny sprzęt, udało nam się zaaranżować kilkanaście ewakuacji poszkodowanego na lód – tłumaczy Piotr Kucharski, wiceprezes rawskiego WOPR.

Sprawność ratowników jest szczególnie ważna. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe stale współpracuje z lokalnym OSP oraz Państwową Strażą Pożarną. W przypadku niebezpieczeństw na lodzie, wsparcie ratowników jest ważnym elementem lokalnego systemu ratunkowego. W praktyce, na co dzień członkowie WOPR-u pełnią dobowe dyżury telefoniczne, aby w momencie wezwania przez straż pożarną, móc szybko interweniować.

Ćwiczenia będące elementem doszkalania grupy interwencyjnej, były również początkiem przygotowań do akcji bezpieczne ferie. Wydarzenie przeznaczone dla mieszkańców Rawy Mazowieckiej zaplanowane jest na drugą połowę stycznia.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz