Rewitalizacja dużego kościoła w Rawie z poślizgiem. Prace w świątyni mają zakończyć się w maju

erawaMiasto
fot. NPNMP Rawa Maz.
komentarzy

Remont Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej zmierza ku końcowi. Prace oficjalnie zakończą się w maju bieżącego roku.

Rewitalizacja dużego kościoła jest największym tego typu projektem w Polsce. Według początkowych ustaleń miała zakończyć się w grudniu 2018 r., jednak na prośbę głównego wykonawcy –  firmy Castellum z Wrocławia – aneksowano umowę i koniec prac wydłużono o pięć miesięcy. 
– Aktualnie firma AC Konserwacja spod Krakowa instaluje odrestaurowane XVII wieczne ołtarze oraz ambonę, które po trudnych pracach konserwatorskich powróciły do pierwotnej kolorystyki. Jeszcze trwają prace konserwatorskie przy głównym ołtarzu otoczonym przez majestatyczną dekorację polichromiczna odkrytą spod poprzednich warstw malarskich. Wierni cieszą się ciepłem we wnętrzu świątyni, pomimo prowadzonych prac. Jest to zasługa dobrze funkcjonującego ogrzewania podłogowego, które działa pod nową posadzką wykonaną z hiszpańskiego marmuru – opowiada proboszcz NPNMP Bogumił Karp.

Piwnice kościoła, fot. NPNMP Rawa Maz.

Aktualnie, jedną z ważniejszych prac do wykonania pozostała elewacja  świątyni oraz kolegium. Gotowe są natomiast pomieszczenia dla Biblioteki dziecięcej. Również na dzwonnicy zaszły zmiany. Została wybudowana drewniana klatka schodowa wraz z podestami, które będą umożliwiały dojście do punktu widokowego. 
– Budzące ciekawość krypty mają już pozakładane oświetlenie oraz ceglaną podłogę. Na poddaszu kolegium są już zakończone prace przy pomieszczeniach na potrzeby Centrum Spotkań i Dialogu. Niesamowite przeobrażenie przeszły dotychczasowe piwnice, w których trwają prace wykończeniowe nad pomieszczeniami mającymi służyć integracji i koncertom. Oprócz tych prac wykonano bardzo wiele innych, które w całości sprawią, że nasze zabytkowe obiekty – najstarsze w Rawie (biorąc pod uwagę nie tylko ich czas powstania, ale też i fakt podkreślany przez konserwatorów, że zarówno kościół jak i kolegium są zachowane tak, jak je pobudowano) staną się najważniejszą wizytówką nie tylko miasta ale i całego regionu – dodaje proboszcz Bogumił Karp.

Projekt: „Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem NPNMP w Rawie Mazowieckiej w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii” jest dofinansowywany m.in. przez: Urząd Marszałkowski w Łodzi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundusz Kościelny oraz dotacje z innych instytucji, fundacji oraz przez samych parafian.
 
Luiza Wieczorek 
 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz

© Copyright 2019 eRawa.pl   Regulamin   |   Polityka prywatnosci