Segregujmy odpady również na cmentarzach. Zadbaj o ekologię podczas zbliżającego się święta

erawaMiasto
fot. Parafia pw Niepokalanego Poczęcia NMP
komentarzy

Wszystkie cmentarze są coraz bardziej zasypywane tonami plastikowych śmieci. Szczególnie czas nadchodzących świąt związanych z 1 i 2 listopada jest tego przykładem. Groby przykrywane wieńcami z plastiku oraz dziesiątki zniczy przyczyniają się bardzo do zanieczyszczenia środowiska. Pamiętajmy, że w te dni to nie one są najważniejsze. 

Na cmentarzu w Rawie Mazowieckiej w ostatnim czasie stanęły pojemniki na odpady segregowane. Osobne na plastik i szkło (oznakowane na żółto) i osobne na żywe kwiaty, liście itp. (oznakowane na brązowo). O ekologię w te dni zadbała Prafia pw Niepokalanego Poczęcia NMP. 

Dbanie o środowisko propaguje również papież Franciszek w encyklice „Laudato Si”. Ojciec święty zwraca w niej uwagę, że co roku wytwarzane są setki milionów ton śmieci, z których wiele nie ulega biodegradacji: odpady domowe i komercyjne, odpady rozbiórkowe, medyczne, odpady elektroniczne i przemysłowe, odpady bardzo toksyczne i radioaktywne. Bardzo często środki zaradcze są podejmowane dopiero wtedy, kiedy skutki okazują się nieodwracalne dla zdrowia ludzi.

Dlatego tak istotne jest, abyśmy nie ulegli modzie na zakupy i pamiętali, że nasze odwiedziny grobów to nie tyle wiązanki i znicze, co przede wszystkim modlitwa i serdeczna pełna miłości pamięć. 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz