„Takie honory należą się ludziom wybitnym i bardzo zasłużonym”. Na skwerze przed Szkołą Podstawową i Gimnazjum Nr 1 odsłonięto statuę Księdza prałata Mieczysława Iwanickiego…

erawaMiasto
komentarzy

Odsłonięcie statuy Księdza prałata Mieczysława Iwanickiego było kulminacją obchodów pierwszej rocznicy śmierci duchownego. Wyrzeźbiona w drewnie statua stanęła na skwerze przed Szkołą Podstawową oraz Gimnazjum Nr 1.

To, że tegoroczne obchody pierwszej rocznicy śmierci Księdza prałata Mieczysława Iwanickiego będą wyjątkowe, wiadomo było już od momentu kiedy Rawa żegnała duchownego. Lokalny samorząd bardzo aktywnie włączył się w celebrację pamięci o Księdzu Iwanickim. Pierwszą reakcją było chociażby nadanie skwerowi przed Szkołą Podstawową Nr 1 imienia Księdza prałata. To właśnie w tym miejscu ostatnio stanął kolejny fizyczny element, przypominający o tej postaci. Jest to drewniana rzeźba, przedstawiająca kapłana z dwójką dzieci.
– Statua wychodzi jakby ze szkoły podstawowej i gimnazjum, spogląda jednak na liceum. Wychodzi jakby zapewniając, że dzieci mogą czuć się bezpieczne, że mogą być radosne. Jeśli tylko będą podążać kierując się ideałami, które głosił i uczył ksiądz Iwanicki – mówił tuż po odsłonięciu monumentu, Ks. Biskup Andrzej Franciszek Dziuba.

Blisko 3 metrowa rzeźba ufundowana została przez rawski ratusz. Burmistrz Eugeniusz Góraj podkreślał, że tego typu dbanie o pamięć lokalnych kapłanów może być precedensowe w skali całej Diecezji.
– Takie honory należą się ludziom wybitnym i bardzo zasłużonym. Szczególne miejsce w sercu Księdza prałata zajmowały dzieci. Ustawienie statuy przed SP Nr 1, gdzie gwar i śmiech dzieci jest na co dzień to jest taka pamiątka dla naszego Księdza prałata – mówił podczas uroczystości burmistrz Góraj.

Jedno jest pewne, symbol powstały na okoliczność pierwszej rocznicy śmierci kapłana nikomu nie jest obojętny. Wygląd przygotowanej rzeźby budzi bowiem sporo, często skrajnych opinii. Można to zaobserwować chociażby na naszym społecznościowym profilu na Facebook’u, gdzie zdjęcie statuy, Internauci skomentowali ponad 40 razy (komentarze do przeczytania tutaj: fb.com/erawapl).

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz