„To nigdy nie będzie klinika. To będzie szpital powiatowy, oferujący usługi wysokiej jakości”. Powiat rawski podpisał umowę na 30-letnią dzierżawę Szpitala Św. Ducha…

erawaPowiat
komentarzy

Inwestycje w placówkę na poziomie 25 milionów złotych, wydane między innymi na dostosowanie obiektu do wymogów stawianych przez Ministerstwo Zdrowia. Z takimi planami do kierowania rawskim szpitalem przystępuje firma AMG Centrum Medyczne. Spółka od 1 stycznia przyszłego roku zajmie się prowadzeniem jednostki. Odpowiednia umowa między powiatem a przedsiębiorstwem już została podpisana.

Podpisanie umowy to jeden z ostatnich etapów prac związanych ze zmianami w Szpitalu Świętego Ducha. Po kilkutygodniowych negocjacjach, do finalnego porozumienia doszło 18 listopada. Podpisane porozumienie dotyczy dzierżawy szpitala na okres 30 lat.
– Wizja rozwoju, jaką przedstawia firma AMG Centrum Medyczne jest w pełni zgodna z warunkami przetargu. Trudno teraz powiedzieć jaki osiągniemy efekt. Sukces ostateczny będzie jak spojrzymy za siebie za te 30 lat i wszystko będzie szło w kierunku, który przewidujemy – mówi Andrzej Latek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym.

Inwestycje z zewnętrznymi dofinansowaniami 

Wizja firmy AMG faktycznie jest obiecująca. Firma ma utrzymać zakres świadczeń zdrowotnych, które mają być realizowane w szpitalu, bez zmiany i ograniczenia ich dostępności. Ważnym punktem działań będą inwestycje, które pozwolą przystosować placówkę do obecnych wymogów Ministerstwa Zdrowa.
– Mamy w planach do 2016 roku dostosowanie budynków, aktualnej infrastruktury lokalowej, do wymagań Ministerstwa Zdrowia. Zamierzamy przeprowadzić te inwestycje na przestrzeni najbliższych lat na poziomie 25 milionów złotych. To jest początek zmian – zapowiada Tomasz Kopiec, Prezes Zarządu AMG Centrum Medyczne Sp. z o.o. Spółka chce przede wszystkim inwestować w placówkę pieniądze pozyskane z zewnętrznych dofinansowań. W grę wchodzą środki na termomodernizację pochodzące z funduszy norweskich oraz pieniądze, które pojawiają się w ramach strategii przygotowanej przez Urząd Marszałkowski.

-W lipcu tego roku pojawiła się strategia przygotowana przez Urząd Marszałkowski, która umożliwia pozyskanie około 20 mln złotych związanych z ochroną zdrowia dla powiatu rawskiego. Naszym priorytetem będzie pozyskanie tych środków na realizację założonych inwestycji. Dopiero w dalszej kolejności wykorzystywane będą własne środki – tłumaczy prezes Kopiec.

Prywatny gospodarz, publiczna placówka

Jak zapowiadają przedstawiciele firmy, mieszkańcy, a więc potencjalni pacjenci, nie powinni odczuć żadnych negatywnych zmian. Co ważne, nie będzie wprowadzanych dodatkowych opłat za korzystanie z medycznej pomocy. Pomimo tego, iż firma jest operatorem prywatnym, szpital zachowuje charakter publiczny.
– Po prostu przez ten umówiony okres stajemy się gospodarzem szpitala, ale właścicielem wciąż jest powiat i tak zostanie. Nadal będziemy wykonywać wszystkie świadczenia medyczne. Również nadwykonania. Nie będziemy się od nich uchylać, ponieważ dla nas liczy się przede wszystkim pacjent – informuje Tomasz Kopiec.
Przedstawiciel firmy uspokaja również pracowników szpitala. Jak mówi, w placówce pracę znajdą wszyscy ci pracownicy, którzy zidentyfikują się z firmą i zrozumieją jej wartości, co między innymi oznacza pełne oddanie się swojej pracy.

Nie klinika, a dobry powiatowy szpital

Oficjalnie gospodarzem szpitala firma AMG Centrum Medyczne stanie się wraz z początkiem stycznia 2014 roku. Powiat rawski będzie miał jednak cały czas pośredni wpływ na to, co dzieje się w placówce. Samorząd będzie musiał wyrażać zgodę chociażby na realizację planowanych inwestycji. Sytuacja wygląda więc przyzwoicie, choć jak na razie wszystko opiera się głównie na przedstawieniu wizji dzierżawcy. Realne działania powinny rozpocząć się tuż po nowym roku, wtedy to będzie można powoli oczekiwać pierwszych zmian.
– Liczymy, że na przestrzeni tych najbliższych lat uda nam się zbudować placówkę nowoczesną, która zaoferuje świadczone usługi wysokiej jakości. To nigdy nie będzie klinika, to będzie szpital powiatowy, oferujący wysokiej jakości zakres usług w tych oddziałach, które funkcjonują w szpitalu. Myślę, że w przyszłości zostaną docenione umiejętności kierowania placówką przez naszą spółkę – puentuje Tomasz Kopiec, Prezes Zarządu AMG Centrum Medyczne Sp. z o.o.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz