Większy szpital, więcej operacji, więcej badań. Rawski szpital podsumowuje rok 2023

erawaPowiat
komentarzy

Trzy nowe sale operacyjne, oddane do użytku nowoczesne, doskonale wyposażone skrzydło szpitala, rozpoczęcie kolejnych etapów rozbudowy placówki czy rekordowe liczby operacji i badań z zakresu diagnostyki obrazowej: razem ponad 24 tysiące zabiegów. Rok 2023 przejdzie do historii Szpitala im. św. Ducha jako jeden z najważniejszych w historii.

To był pierwszy pełny rok po pandemii koronawirusa, która zdominowała działalność całej polskiej służby zdrowia i przez dwa lata miała wpływ także na pracę szpitala św. Ducha w Rawie. Powrót do normalności zbiegł się w Rawie z oddaniem do użytku, w marcu 2023 roku, nowego bloku operacyjnego i Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OIT). To była jedna z największych inwestycji powiatu rawskiego w ostatnich latach, jej wartość to niemal 21 milionów złotych. W ramach inwestycji wybudowany został nowy budynek dwukondygnacyjny, w którym zlokalizowane zostały nowy blok operacyjny oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OIT). Zakupione zostało również wyposażenie niezbędne do funkcjonowania bloku operacyjnego i OIT. Ponadto uruchomiono salę wybudzeń, izolatkę oraz sterylizatornię dla całego szpitala.

Ogólnie szpital leczył w tym roku prawie 7 tysięcy pacjentów – głównie z powiatu rawskiego, choć zdarzały się osoby z innych miejscowości, również z poza województwa łódzkiego. Ogółem w tym roku wykonano najwięcej operacji w ciągu 12 miesięcy w całej historii szpitala – łącznie 1841 operacji (w 2022 roku – 1623): najczęściej operowali lekarze oddziałów: chirurgicznego (667 operacji), ortopedycznego (452), urologicznego (257) i onkologicznego (207). Warto dodać, że w 2023 w rawskim szpitalu wykonano także 13 operacji okulistycznych, choć oddział o tej specjalizacji rozpoczął przyjmowanie pacjentów w drugiej połowie roku. 

Spośród ponad 22 tysięcy badań z zakresu diagnostyki obrazowej  w 2023 roku najliczniejszą grupę stanowią badania rtg, których w szpitalu wykonano ponad 10 tysięcy. Ponadto zrobiono blisko 3900 badań tomografii komputerowych (więcej o 300 niż w 2022 r.), 2053 gastroskopie i ponad 2300 kolonoskopie.

W telegraficznym skrócie przypomnijmy inne najważniejsze wydarzenia z życia szpitala, które miały miejsce w 2023 roku. 

* W marcu przy szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej zaczął działać Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Ośrodek i jego fachowcy pracują blisko dzieci i młodzieży, w ich środowisku, po to by skrócić ścieżkę pomocy dla najmłodszych. 
* Przez cały rok prowadzono dwa duże programy profilaktyczne, podczas których badano mieszkańców pod kątem nowotworów jelita grubego i czerniaka – skorzystały z nich tysiące mieszkańców powiatu, zaś drugi z programów „Zdrowy promyk” musiał być przedłużany dwukrotnie z powodu dużej liczby chętnych!
* W lipcu w szpitalu uruchomiono trzy szybkie ścieżki leczenia schorzeń z zakresu: ortopedii i traumatologii narządów ruchu, urologii, okulistyki. Chirurgia jednego dnia to forma leczenia, która pozwala na wykonanie zabiegów chirurgicznych bez konieczności długiego pobytu w szpitalu. Pacjent jest przyjęty na oddział, ma wykonany zabieg i wychodzi do domu tego samego dnia lub najpóźniej następnego.
* We wrześniu w SPZOZ w Rawie otwarto Poradnię Okulistyczną dla dorosłych i dzieci. Wraz z uruchomionym wcześniej Oddziałem Okulistycznym Chirurgii Jednego Dnia, pacjenci z powiatu rawskiego zyskali kompleksową opiekę okulistyczną na miejscu. Mogą leczyć tutaj m.in. jaskrę i zaćmę.
* Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych – to jedna z dwóch takich poradni w województwie łódzkim, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza to, że dla pacjenta usługa jest bezpłatna. Leczy się tu  m.in. stopę cukrzycową, rany pooperacyjne, odleżyny, owrzodzenia i wszelkie trudno gojące się rany.

Rzeczywiście to był bardzo pracowity rok, chcieliśmy nadrobić dwa lata, podczas których, jak wszystkie placówki służby zdrowia, skupiliśmy się na opanowaniu pandemii, gdy tymczasem pacjenci cierpieli przecież na inne, groźne choroby – mówi Małgorzata Leszczyńska, dyrektor szpitala św. Ducha w Rawie Mazowieckiej – Moim zdaniem udało się nam znakomicie, za co chcę serdecznie podziękować wszystkim pracownikom szpitala – to wasza zasługa. Cieszymy się również z doskonałej współpracy ze starostwem, które wychodzi zawsze naprzeciw naszym potrzebom. Na Nowy Rok chciałabym życzyć wszystkim naszym pracownikom i wszystkim mieszkańcom powiatu zdrowia i wszelkiej pomyślności.

To nie koniec zmian. Przypominamy, że w czerwcu rozpoczęła się budowa nowego, dwukondygnacyjnego pawilonu szpitala św. Ducha w Rawie Mazowieckiej wraz z wyposażeniem parteru. Prace mają się zakończyć pod koniec 2024 roku, a cztery miesiące później parter budynku powinien być gotowy na przyjęcie pacjentów.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz