Wilkowice wsią różaną i przepełnioną folklorem. Weekendowa majówka udowadnia, że biesiadowanie przy brzmieniu ludowej muzyki wciąż jest pożądane…

erawaKultura
komentarzy

Od ośmiu lat, w maju, Wilkowianie organizują imprezę, na której króluje folklor i twórczość ludowa. W programie tegorocznej edycji przewidziany był nie tylko konkurs na najlepszą kapelę, ale też inscenizacja obrzędu ludowego. Tym razem miejscowy zespół zaprezentował tradycyjne, ludowe chrzciny. Na gości czekał też słodki poczęstunek w postaci pączków z nieprzypadkowym, różanym nadzieniem.

Wieś folklorem malowana, tak o Wilkowicach mówią mieszkańcy, którzy nieustannie pomagają w promowaniu swojej wioski. To hasło rzeczywiście przyświeca Wilkowianom, zwłaszcza na corocznej majówce.

Tegoroczna impreza różniła się jednak od poprzednich edycji i to nie tylko drobnymi zmianami w programie. Organizatorzy podczas ósmego spotkania zespołów i kapel ludowych reklamowali swoją wieś za pomocą lokalnego produktu turystycznego, którym w przypadku Wilkowic jest róża (O wioskach tematycznych pisaliśmy ->tutaj). Na strojach ludowych miejscowego zespołu można było podziwiać wyhaftowane kwiaty, a przybyli goście byli częstowani pączkami z nadzieniem różanym. To jednak nie wszystkie akcenty we wsi, związane z tym kwiatem. Można je było zobaczyć szukając w Wilkowicach miejsca do zaparkowania. Zadanie utrudniały przyciągające wzrok numery posesji domów z wymalowanym motywem kwiatowym.

W programie imprezy nie zabrakło inscenizacji ludowego obrzędu. W tym roku Zespół Ludowy „Wilkowianie” przygotował tradycyjne chrzciny. Goście mogli też pobawić się przy dźwiękach muzyki prezentowanej przez zespoły i kapele, które wzięły udział w konkursie o puchar Fundacji Dwór Wilkowice. Całości towarzyszył oczywiście kiermasz rękodzieła i miasteczko zabaw dla najmłodszych.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


 

 

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz