Wyprzedził radiowóz tuż przed przejściem dla pieszych. 58-letni kierowca zatrzymany na ul. Słowackiego w Rawie Mazowieckiej

erawaMiasto
komentarzy

Niechlubny wyczyn mieszkańca powiatu ciechanowskiego. Wykroczenie popełnione przez kierowcę vw caddy zakończyło się mandatem i punktami karnymi.

W miniony piątek (23.04) około południa dzielnicowi rawskiej komendy, będąc w trakcie obchodu, przejeżdżali radiowozem oznakowanym przez ulicę Słowackiego w Rawie Mazowieckiej. To właśnie tam, w miejscu gdzie są dwa przejścia dla pieszych oraz próg zwalniający, niespodziewanie jadący za nimi kierowca vw caddy wyprzedził radiowóz bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Całe szczęście nikt nie przechodził przez drogę.

Funkcjonariusze postanowili natychmiast zatrzymać auto do kontroli. Sfrustrowany 58-latek wyprzedził policjantów ponieważ, jak twierdził, bardzo spieszył się do klienta, a mundurowi tylko go spowalniali. Za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim taryfikator przewiduje mandat 200 złotych i 10 punktów karnych.

Policjanci przypominają:

Art. 26. 3. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym
Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych

Pieszy na przejściu powinien czuć się bezpiecznie, tymczasem wiele osób nie tylko odnosi obrażenia w wyniku potrącenia, ale często traci życie na pasach. Niejednokrotnie policjanci wyciągają konsekwencje wobec kierowców, którzy wjeżdżali autem na pasy w sytuacji, gdy poprzedzający samochód zatrzymał się przed przejściem, by przepuścić pieszych. Podobny przykład dotyczy wjechania na przejazd dla rowerów, gdy poprzedzające auto zatrzymało się, aby przejechali rowerzyści. Każdorazowo kierujący samochodami powinni na tyle zwiększyć swoją uwagę (nie tylko przy przejściach dla pieszych, ale również na przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach), gdzie wręcz należy spodziewać się niechronionych uczestników ruchu drogowego i w głównej mierze traktować ich po partnersku.

Pamiętajmy — nie każdy pieszy jest kierującym, ale każdy kierujący jest pieszym.
Źródło: KPP Rawa Mazowiecka

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz