Zaginiona 16-latka odnaleziona w samolocie do USA. Poszukiwania prowadziła rawska policja

erawaPowiat
komentarzy

Poszukiwana nastolatka została odnaleziona w samolocie lecącym do Nowego Yorku. Dzięki natychmiastowej reakcji rawskich policjantów oraz zakrojonej na szeroką skalę międzynarodowej współpracy, zapewniono jej bezpieczeństwo i nie dopuszczono, aby opuściła zagraniczne lotnisko. Cała i zdrowa powróciła do kraju, gdzie została przekazana rodzicom.

Rodzice 16-latki, mieszkanki powiatu tomaszowskiego, zgłosili się do rawskiej komendy w minioną środę (30.11)  o godzinie 22:30. Z przekazanych informacji wynikało, że dziewczyna, bez ich zgody, najprawdopodobniej wyleciała do USA. Wcześniej zakładano, że nastolatka przebywa u koleżanki, u której zanocuje. 
– Gdy dziewczyna przestała odbierać telefon, zaniepokojona matka sprawdziła, że brakuje dokumentów jej dziecka, w tym paszportu. Nastolatka od jakiegoś czasu wspominała, że chciałaby zwiedzać świat i bardzo podobają jej się Stany Zjednoczone Ameryki. Gdy rodzice skontaktowali się z koleżanką, u której miała być ich córka, okazało się, że ich dziecko spełniło swoje zapowiedzi. Nastolatka na początku listopada bez wiedzy rodziców uzyskała zezwolenie ESTA i bilety w obie strony – mówi asp. Agata Krawczyk, Oficer Prasowy KPP w Rawie Mazowieckiej. 

Na to niepokojące zgłoszenie bez chwili wahania zareagował oficer dyżurny z rawskiej komendy. Policjanci wydziału kryminalnego natychmiast zaczęli działać. Ustalili, że o godzinie 17:34 z lotniska w Warszawie wystartował samolot do Nowego Yorku, na pokładzie którego znajduje się poszukiwana nastolatka. Samolot miał wylądować przed godziną 2:00 czasu polskiego.

Okazało się, że funkcjonariusze mają zaledwie 3 godziny, aby uniemożliwić jej opuszczenie lotniska w USA. Niezwłoczny kontakt rawskich policjantów ze Strażą Graniczną na lotnisku Okęcie, z Biurem Interpolu w Warszawie oraz Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji KGP doprowadziły do poinformowania strony amerykańskiej o tym zdarzeniu.
– Policjanci robili wszystko, aby dziewczyna cała i zdrowa mogła wrócić do domu. Kiedy nastolatka wylądowała w Nowym Yorku została objęta opieką przez pracowników przewoźnika i pod ich nadzorem umieszczona w samolocie powrotnym do Polski – dodaje asp. Agata Krawczyk. 

1 grudnia 2023 roku przed godziną 13:00 samolot z nastolatką na pokładzie wylądował w Warszawie. Tam też 16-latka cała i zdrowa została przekazana pod opiekę rodziców.

Ta historia skończyła się szczęśliwie. Nastolatka i jej rodzice będą wspominać tę sytuację na pewno przez dłuższy czas. Wiele młodych osób chcących poznawać świat nie zdają sobie sprawy jakie niebezpieczeństwa na nie czekają. Narażeni na trudne sytuacje są głównie młodzi ludzie, którzy szukają przygód. Brak doświadczenia życiowego, sprawia, że łatwo dają się manipulować i oszukiwać. Policjanci apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, rozmawianie ze swoimi pociechami o ich marzeniach i planach. Rodzice powinni wyjaśniać dzieciom jak bardzo niebezpieczne dla ich życia i zdrowia mogą być takie nieprzemyślane sytuacje.
Źródło: KPP Rawa Mazowiecka.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz