Żołnierze skierowani do pomocy medykom. Spotkacie ich w punktach pobrań wymazów

erawaPowiat
fot. DWOT
komentarzy

Personel medyczny potrzebuje wsparcia. Żołnierze zostali skierowani do 15 najbardziej obciążonych punktów w województwie łódzkim, wśród nich znalazła się Rawa Mazowiecka. 

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i żołnierze wojsk operacyjnych od poniedziałku (26.10) pomagają w codziennej pracy 15 punktów pobrań wymazów w kierunku koronawirusa w łódzkiem. Personel medyczny zyska cenne wsparcie i będzie mógł wrócić do opieki nad pacjentami. 

Mundurowi trafili do najbardziej obciążonych pracą punktów w Łodzi, Zgierzu, Koluszkach, Poddębicach, Zduńskiej Woli, Łasku, Opocznie, Łowiczu, Pabianicach, Tuszynie, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie, Skierniewicach i oczywiście Rawy Mazowieckiej. Będą wspomagać personel medyczny w pobieraniu wymazów, zajmą się także czynnościami porządkowo-administracyjnymi w punktach pobrań, co dotąd angażowało personel medyczny, tak potrzebny do opieki nad chorymi.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo obciążona jest w tej chwili służba zdrowia. Nieustannie realizujemy naszą misję wsparcia służb medycznych i samorządów, a także lokalnej społeczności w tej trudnej sytuacji. To doświadczeni żołnierze, którzy już pracowali w punktach pobrań prowadzonych w maju i czerwcu przez 9ŁBOT. Są doskonale przygotowani do codziennej wielogodzinnej pracy, dlatego ich obecność z pewnością wpłynie na pracę punktów wymazowych – mówi dowódca 9 ŁBOT płk Paweł Wiktorowicz.

Łódzki NFZ wspólnie z wojewodą łódzkim i placówkami medycznymi stale zwiększa liczbę miejsc, gdzie można szybko i łatwo skorzystać z wymazu w kierunku koronawirusa. Dlatego w Łódzkiem jest już 35 punktów pobrań, czyli ponad 2 razy więcej niż we wrześniu. Najwięcej punktów jest w Łodzi – 12. Praca punktów jest codziennie sprawdzana, godziny otwarcia i lokalizacje są dopasowywane do rosnących potrzeb pacjentów z regionu.

W Rawie Mazowieckiej są dwa takie punktu. Jeden znajduje się w szpitalu, drugi przy ul. Kolejowej. 

Wykaz punktów oraz codziennie aktualizowana specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, jest na stronie pacjent.gov.pl

Jak przygotować się do pobrania wymazu?

Jak wskazuje prof. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, kolsuntant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej:

  • wymaz powinien być pobrany po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku
  • przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia
  • wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 3 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych (kropli, maści, aerozoli)
  • przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa
  • przed pobraniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe.

Źródło: Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz