Skwer imienia Księdza prałata Mieczysława Iwanickiego. Radni jednomyślnie podjęli taką decyzję. Pytaliśmy miejskich rajców, czy można było w tej kwestii zapytać o głos mieszkańców…

erawaMiasto
komentarzy

Jednomyślnie radni Rady Miasta Rawa Mazowiecka nadali nazwę skwerowi przed Szkołą Podstawową Nr 1. Na środowej sesji (23.10) zapadły wiążące decyzje w tej sprawie. Oficjalnie, nowa nazwa zacznie obowiązywać po upływanie 14 dni od dnia ogłoszenia podjętej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.

fot. Skwer Księdza Prałata Mieczysława Iwanickiego.

fot. Skwer Księdza Prałata Mieczysława Iwanickiego.

Wynik głosowania od początku wydawał się oczywisty i tak też wyglądał po głosowaniu na samej sesji. Radni jednomyślnie podjęli decyzję, nie podnosząc żadnej dyskusji w tej sprawie. Skwer przed szkołą będzie nosił imię Księdza prałata Mieczysława Iwanickiego.
I choć trudno odmówić słuszności idei, która zaakceptowana została przez radnych, niestety zabrakło wśród miejskich rajców szczegółowego spojrzenia na głos mieszkańców. Chociażby wśród Internautów serwisu eRawa.pl, pomysł wzbudził sporą dyskusję, blisko 500 osób wypowiedziało się także w specjalnej ankiecie. Mimo iż w skali miasta, zwolenników pomysłu zapewne jest więcej, głos rawian, w tym przypadku, nie zdołał odpowiednio wybrzmieć.

Radni pytani o potencjalną możliwość sprawdzenia głosu lokalnego społeczeństwa przyznają, iż faktycznie było to do zrobienia… Brakło jednak czasu, na co uwagę zwracał chociażby radny Bernard Sujka.

Posłuchaj wypowiedzi radnego:
[audio: http://www.erawa.pl/wp-content/audio/sujka_skwer.mp3]Podobnego zdania jest Anna Młynarczyk. Według radnej pomysł nadania nazwy skwerowi wypłynął dość spontanicznie, przez co głos rawian nie do końca miał szansę zaistnieć.
– Myślę, że był to ogromny odruch sera, który należało uszanować (…) Przepraszamy, że pominęliśmy troszeczkę tę opinię, chociaż muszę przyznać, że do mnie zgłaszały się osoby, które popierały tę inicjatywę – odpowiadała na nasze pytanie radna Młynarczyk.

Posłuchaj wypowiedzi radnej:
[audio: http://www.erawa.pl/wp-content/audio/mlynarczyk_skwer.mp3]
Według radnej Barbary Grzywacz vel Grzywaczewskiej, to właśnie radni mieli być przekaźnikiem opinii mieszkańców w tej sprawie. Z tego zadania wywiązali się dobrze.
– Radni kontaktują się ze swoimi wyborcami i myślę, że mieszkańcy Rawy poparliby, jeśli nawet to byłoby jakieś ogólne zapytanie. Myślę, że wszyscy lubili naszego prałata – puentuje radna.

Posłuchaj wypowiedzi radnej:
[audio: http://www.erawa.pl/wp-content/audio/grzywacz_skwer.mp3]

Skwer będzie więc niebawem oficjalnie nosił nową nazwę. Patrząc na zaangażowanie w tę sprawę radnych, wiele wskazuje, iż idea uczczenia pamięci o Księdzu prałacie Mieczysławie Iwanickim w tym miejscu może być rozwijana. Już podczas naszych rozmów z radnymi padł pomysł, by w tym miejscu być może, postawić specjalną ławeczkę Księdza Iwanickiego, która przypominałaby znaną w całym kraju łódzką rzeźbę Juliana Tuwima.
– Nie było żadnych sprzeciwów. Może nawet trochę szerzej, wyobrażano sobie ławeczkę Księdza, ponieważ był doskonałym spowiednikiem. Wiele osób to podkreśla, że może jeszcze nie raz chcieliby się spotkać z Księdzem chociażby w ten sposób – zdradziła radna Anna Młynarczyk.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz