Hipoterapia w Zespole Placówek Specjalnych w Rawie Mazowieckiej od 5 lat. Aktualnie z zajęć korzysta 23 uczniów

erawaMagazyn
komentarzy

Hipoterapia w rawskiej placówce zapoczątkowana została w 2013 roku. Początkowo z zajęć korzystało dwoje dzieci, teraz ZPS świętuje pięciolecie hipoterapii, a na koniu jeżdżą uczniowie z sześciu klas. 

Hipoterapia to metoda rehabilitacji ruchowej na bazie neurofizjologii prowadzona przy udziale konia. Zwierze to jest żywą i ruchomą pomocą terapeutyczną, dydaktyczna i edukacyjną, którą mogą wykorzystywać wszyscy specjaliści pracujący z osobami niepełnosprawnymi. Najważniejsze jest jednak to, że metoda ta przynosi pożądane efekty rehabilitacji, stąd radość z rozwoju w rawskiej placówce jest tak wielka. 
– Początkowo na zajęcia jeździło tylko dwoje dzieci i były one realizowane w stajni Pukinin. Z biegiem lat z tej terapii może korzystać coraz więcej osób. Hipoterapią na dzień dzisiejszy objęte jest 6 klas, łącznie 23 uczniów z różnymi deficytami. W naszej krótkiej historii mamy swoje małe ale jak ważne osiągnięcia – narodziło się wiele pomysłów: uczestniczyliśmy w zawodach jeździeckich Olimpiad Specjalnych, organizowaliśmy pikniki z okazji Dnia Dziecka pod hasłem „Koń nasz przyjaciel”, oraz „Ferie w siodle” podczas których zwiedzaliśmy różne stajnie i poznawaliśmy kolejnych czworonożnych przyjaciół – mówi Anna Stępniak z Zespołu Placówek Specjalnych, która stała się pomysłodawcą zajęć i aktualnie zajmuje się hipoteriapią. 

Obecnie zajęcia prowadzone są u Konrada Chinowskiego w stajni Osada, a samą terapię prowadzi zespół terapeutyczny w składzie:
– osoba do prowadzenia konia – Zdzisław Stępniak
– hipoterapeuta – Anna Stępniak
– oraz koń Bobik

Obcowanie z koniem przynosi same zalety, co ważne koń daje wrażenie chodu ludzkiego:
– zmniejsza spastyczność mięśni;
– hamuje przetrwałe odruchy postawy;
– przywraca zaburzoną symetrię mięśni tułowia;
– koryguje postawę ciała;
– zapobiega przykurczom i ograniczeniom ruchomości w stawach;
– pobudza zmysły;
– stanowi źródło bodźców równoważnych;
– mobilizuje i nie nudzi, uczy i relaksuje, daje poczucie bezwarunkowej akceptacji.

– Wszystkie działania Zespołu Placówek Specjalnych nie odbyłyby się gdyby nie ludzie dobrej woli, którzy wspierali nas w naszych pomysłach od samego początku. Z za co serdecznie dziękujemy – dodaje Anna Stępniak.

Galopującą grupą od końskich wyzwań są: Anna Stępniak, Agnieszka Sapelecka, Kamila Cendrowicz, Małgorzata Zendeł, Paulina Szostek, Zdzisław Stępniak i Sylwester Zendeł.

Previous Image
Next Image

info heading

info content



fot. ZSP Rawa Mazowiecka

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz