Najskuteczniejsze taktyki i ustawienia w piłce nożnej

erawaSport
fot. unsplash.com       Artykuł sponsorowany
komentarzy

Sprawdź najlepsze taktyki piłkarskie. Sprawdź przepis na wygraną dla meczów piłki nożnej. Przeczytaj, czym charakteryzuje się dany system gry zespołu.

Najskuteczniejsze taktyki i pozycje na boisku w piłce nożnej – co jest gwarancją wygranej?

Codziennie na świecie rozgrywane są mecze piłki nożnej. To popularny sport narodowy wielu krajów, również Polski. Piłka nożna ma to do siebie, że nie polega na przypadkowym kopaniu w piłkę, jak zresztą sądzi wiele niewtajemniczonych w sport osób. Piłka nożna to przede wszystkim skład i taktyka. Dobry skład pozwoli drużynie osiągnąć sukces tylko wtedy, gdy ta zastosuje się do poleceń trenera i będzie współpracować oraz zwraca uwagę na pozycje na boisku w piłce nożnej.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, na jakiej zasadzie działają taktyki piłkarskie? Jeśli chcesz poznać ich najpopularniejsze warianty, na przykład numery pozycji na boisku piłki nożnej 4-3-3, to świetnie się składa. Zapraszamy do sprawdzenia naszego dzisiejszego przeglądu najskuteczniejszych taktyk w piłce nożnej!

Taktyka na grę w piłce nożnej

Zazwyczaj taktyką na grę w piłce nożnej będzie ogólne nastawienie drużyny do gry. Gra może być zachowawcza lub agreswyna. Trenerzy często opisują charakter gry zespołu na dwa sposoby:

* Gra defensywna – założenie, by drużyna skupiła swoją uwagę głównie na obronie, najdłuższym przetrzywywaniu piłki w swoim posiadaniu. Celem takiego nastawienia będzie utrzymanie danego wyniku, który prawdopodobnie jest korzystny dla zespołu. Defensywna gra powoduje wycofanie zawodników na swoją połowę i skupia się na oddaleniu piłki od swojego pola karnego.

* Gra ofensywna – gra ofensywna zespołu to skupienie wszystkich swoich sił na atakowaniu bramki przeciwnika. Celem tego stylu gry będzie zdobycie kolejnych punktów tym bardziej, gdy drużyna przeciwna obrała plan obrony aktualnego wyniku. Ofensywna gra przesunie pozycję graczy do środka boiska, a napastnicy będą walczyć o piłkę w każdej możliwej chwili. 

W meczu piłki nożnej czas jest bardzo ważny. W zależności od sytuacji danej drużyny można wykorzystywać go różnie. Często nastawienie na grę i pozycje na boisku w piłce nożnej mogą zmienić się już po kilku minutach od rozpoczęcia meczu. W takiej sytuacji trener zarządza przegrupowanie i zmianę formacji gry.

Formacje w piłce nożnej

Na przestrzeni lat opracowano wiele skutecznych taktyk w rozgrywkach piłkarskich. Taktyka stosowana jest w celu uzyskania przewagi nad przeciwnikiem. O formacji decyduje trener i skrupulatnie omawia ją przed rozpoczęciem spotkania. Formację można dowolnie zmienić i dostosować ustawienie drużyny do aktualnej sytuacji na boisku.

Na zmianę ustawienia w piłce nożnej może mieć wpływ wiele czynników, na przykład nieprzewidziane dodatnie lub ujemne gole, wykluczenie zawodnika lub zmiana w drużynie przeciwnej.

Specjaliści kasyno online na polskim rynku przygotowali kompleksowy opis najpopularniejszych formacji i taktyk na grę stosowaną przez profesjonalne zespoły i narodowe reprezentacje:

  1. Formacja 4-4-2 – uważa się, że to jedna z popularniejszych formacji stosowanych w meczach zawodowych i amatorskich. To uniwersalne ustawienie w taktyce, które pozwala odpowiednio chronić swoje pole karne i w odpowiednim momencie zaatakować bramkę przeciwnika. Wahadłowy w piłce nożnej może bez problemu realizować takie zadania. Formacja ustala, że drużyna na boisku dzieli się na 4 obrońców, 4 pomocników i 2 napastników. Ogólnym celem takiej formacji jest defensywa i inicjacja kontrataków. W takiej formacji pobito rekord na najwięcej asyst w historii piłki nożnej piłkarza Pele.
  2. Formacja 4-3-3 – mocno ofensywna taktyka na numery pozycji na boisku piłki nożnej 4-3-3 nastawiona na szybkie ataki, głównie przez skrzydła. W takim ustawieniu zawodnicy dzielą się na 4 obrońców, 3 pomocników i 3 napastników. Drużyna w takim ustawieniu ma odpowiednio bronić bramkę i szybko reagować na okazję i przeprowadzać skuteczne ataki lewą lub prawą stroną boiska.
  3. Formacja 3-5-2 – ustawienie na 3 obrońców, 5 pomocników i 2 napastników. Obrońcy w tym ustawieniu mają obsługiwać centrum pola, z kolei pomocnicy są mocno wysunięci do przodu i reagują na skrzydłach boiska. Dwaj napastnicy i wahadłowy w piłce nożnej klasycznie stara się stwarzać sytuacje strzeleckie.
  4. Formacja 4-2-3-1 – jedna z propozycji ustawienia w piłce nożnej dzieląca zespół na 4, a nie 3 linie zawodników. W tym ustawieniu na boisku jest 4 obrońców, 2 pomocników ofensywnych, 2 defensywnych i jeden szybki napastnik. Założeniem ustawienia ma być kontrola gry i utrzymywanie przewagi w środkowej części pola.

    fot. unsplash.com

Jak trenerzy reagują na wynik?

Stosując jedno z powyższych ustawień, można spokojnie realizować założenia gry ustalone na początku danego spotkania. Najwięcej asyst w historii piłki nożnej osiągnięto właśnie przez respektowanie założeń trenerskich. Wiemy jednak, że futbolówka jest nieprzewidywalna, a trener musi odpowiednio reagować w każdej niespodziewanej sytuacji. Do szybkiego przegrupowania lub zmiany charakterystyki gry drużyny może dojść w każdej chwili. Poniżej przedstawiliśmy dwie przykładowe taktyki i pozycje na boisku zawodników na grę w dowolnej formacji. Obie o nietypowych nazwach zaczerpniętych z języka włoskiego.

  1. Tiki-taka – sposób gry na czas. Taktyka pozwalająca zachować piłkę z tyłu przez jak najdłuższy czas. Celem tej taktyki jest utrzymanie piłki w posiadaniu przez możliwie długi czas, by zredukować ryzyko straty bramki. Przeciwnik ma mieć zablokowany dostęp do piłki przez szybki ruch piłki i precyzyjne podania.
  2. Catennaccio – w tej formacji trzeba reagować na ataki przeciwnika i za wszelką cenę oddalać próby jego ofensywy i ogólnie blokować starania wrogich napastników. Tutaj celem graczy ma być gra w defensywie i ostrożna realizacja kontrataków w poszukiwaniu okazji do strzelenia bramki.

Jak widać piłka nożna to nie tylko przypadkowe podania i umiejętności zawodników. To również taktyki i pozycje na boisku oraz systemy gry, które dla niektórych kibiców mogą być zupełnie nieznane.

Podziel się artykułem

0

Dodaj swój komentarz